Megkaptad álmaid állását? Ott a banánhéj, amin elcsúszhatsz!

2 perc

2008.04.09. 11:05

Sokan nem tudják elmagyarázni, mivel elégedetlenek, ha szóba kerül a munkájuk. Arra nem is gondolnak, hogy a kedvetlenség, a „valami másra vágytam”- érzés figyelmetlenségük következménye lehet, mert álláskereséskor nem mérlegelték az alapvető szempontokat. Messze van az iroda? Nem tudod kezelni a háklis főnököt? Tanácsok.

Mielőtt elfogadsz egy állásajánlatot, vagy azon gondolkodsz, hogy másik munkahely után nézel, gondold át, melyek azok a területek, amelyet illetően konkrét elvárásaid vannak, és nem vagy hajlandó kompromisszumra!

Emberi kapcsolatok

Az egyik legfontosabb szempont, amelyet egy állásajánlat elfogadása előtt érdemes figyelembe venned, az, hogyan tudnál kijönni főnököddel (és legközelebbi kollégáiddal). Ha módod van rá, még az állásinterjún puhatold ki, milyen ember lehet leendő felettesed. Határozott? Szereti kézben tartani a dolgokat? Csak a maga igazát hangoztatja vagy meghallgat másokat is? A felvételi beszélgetésen figyeld reakcióit, hogyan kérdez, és miként reagál válaszaidra, hogyan kezeli a helyzetet, hogyan viszonyul a résztvevőkhöz. Megnyilvánulásaiból sok mindent le tudsz szűrni, ezek a tapasztalatok segíthetnek abban, hogy jó döntést hozz. Ha úgy érzed, együtt tudnál vele dolgozni hosszútávon, egy érv már szól amellett, hogy elfogadd az állást. Előfordulhat, hogy kollégáiddal csak első nap találkozol, így nem derül ki, hogyan megy majd a közös munka. Az esetlegesen felmerülő konflikutusokat ezesetben menet közben, közösen kell megoldanotok.

Munka és magánélet egyensúlya

© sxc.hu
Ne hagyd figyelmen kívül azokat a szempontokat, amelyek amellett szólnak, hogy a felkínált állás nem tökéletes. Messze van az iroda? Sokáig tart, míg beérsz? Az autó szóba sem jöhet, mert forgalmas helyen van az iroda, és minden nap órákig araszolnál a dugóban? Problémát jelent, hogy főnököd bármikor arra kérhet, túlórázz? Munkaidőd rugalmas, sosem tudod, mikor lehet rád szükség, így viszont nem tudsz előre tervezni?

Ha állandóságra van szükséged és néhány területen – munkaidő, feladatok – ez biztos nem valósul majd meg, mérlegeld, megéri-e az áldozatot. Hosszútávon ugyanis ezek az apróságok megbosszulják magukat: kedvetlen leszel, feszült, ideges, amire rámehet egészséged, magánéleted és önbecsülésed is.

Szakmai kihívások, feladatok

Többnyire már az állásinterjún megtudod, milyen feladataid lesznek, munkaköröd miből áll majd, és a jövőben számíthatsz-e előreléptetésre. Előfordul azonban, hogy nem derül ki, mekkora felelősség hárul rád, ahogy az sem, mekkora önállóságot élvezel majd: lesz-e, aki felügyeli munkádat, számíthatsz-e rá, hogy náhány kolléga a kezed alá dolgozik. A felvételi beszélgetésen leendő főnököd nem biztos, hogy az orrodra köti, kötelező feladataidon kívül mit vár el még tőled. Érdemes erre azelőtt rákérdezni, hogy elfogadod az állásajánlatot, mert később már fölösleges azon keseregni, hogy még a kávéját is veled készítteti el.

Anyagi megbecsülés

Legkésőbb az állásinterjú utolsó körében kiderül, milyen fizetést ajánl lendő főnököd. Ilyenkor lehetőség nyílik a béralkura – a megfelelő körülményeket és feltételeket figyelembe véve. Érdemes azt is tisztázni, milyen béren kívüli juttatásokra számíthatsz – van-e cafeteria keret, egészségpénztári hozzájárulás, stb. –, milyen céges szogáltatásokat vehetsz igénybe: céges telefon, autó, sportolási lehetőség, továbbképzési lehetőség, nyelvtanulás, stb.

A vállalat hírneve

Vedd figyelembe leendő munkahelyed piaci pozícióját is: hol helyezkedik el a hazai/nemzetközi mezőnyben, milyen a presztízse, milyen a megítélése szakmai körökben. Az sem elhanyagolható, hogyan vélekednek róla az egykori alkalmazottak, volt-e valamilyen munkaügyi per, amelybe a vállalat belekeveredett, milyen volt annak kimenetele, stb. Vannak külföldi kollégák, a cégvezetés kikből áll, a tulajdonosok hány százaléka külföldi? Ezek olyan információk, amelyek többet árulnak el egy cég arculatáról, politikájáról. Érdemes a vállalati etikettre is rákérdezni a felvételi beszélgetésen: milyen írott és íratlan szabályoknak kell megfelelned, ha rábólintasz az állásajánlatra.