Gyilkos első benyomás az állásinterjún

2 perc

2008.04.04. 05:50

Az első benyomás - ahogy minden helyzetben - az állásinterjún is meghatározó. Ha leharcolt szerelésben, jobb napokat is látott „Örökké a tiéd”- tetoválással a kézfejeden, penetráns illatfelhőbe burkolózva betoppansz a felvételi beszélgetésre, sok jóra ne számíts. De másra se nagyon. Hogyan kerülheted el a lebőgést? Tanácsok.

Nem a külcsín a lényeg – halljuk úton-útfélen. Ám a valóságban pontosan ennek ellenkezője igaz: a külső jegyek a legszembeötlőbbek, ezért első benyomásainkat leginkább ezek határozzák meg. „Az interjú ott kezdődik, hogy a jelentkező belép az ajtón” – nyilatkozta a témával kapcsolatban a The Guardian című lap online kiadásának Tom Hadley, az amerikai Toborzás és Foglalkoztatási Szövetség elnöke. „Az első benyomás különösen fontos, meghatározza a pályázó további sorsát”- tette hozzá Hadley. Éppen ezért akkor is törekedj a kifogástalan megjelenésre és viselkedésre, ha máskor nem sok gondot fordítasz ezekre.

Leszakad rólad a farmer?

Az igényes öltözködésről, a vállalati etikettről már többször is szót ejtettünk. A legfontosabb, hogy az öltözék, amelyben az állásinterjún megjelensz, tiszta legyen és visszafogott. Nem baj, ha nem a legelegánsabb öltönyödet, gálaruhádat veszed fel, de arra figyelj, hogy megjelenésed jólápoltságot tükrözzön: a leszakadt alsószoknya, vagy gyűrött öltöny - kopott farmer - nem túl imponáló. Ügyelj arra, hogy lábbelid is tiszta legyen, a sáros cipősarok, talpon behordott falevél nem javít megítéléseden.

Torz benyomás. Az első meghatározó.
© sxc.hu
A kevesebb, több!

Az állásinterjún is érvényes az aranyszabály, ha kevesebbet mutatsz magadból, többre mész: ez vonatkozhat megjelenésedre – öltözködés, illat -, viselkedésedre. A harsány jelentkező, a vaskos humorú pályázó, aki még a felvételi beszélgetésen sem tudja visszafogni magát, szinte biztos, hogy elrettenti a környezetében lévőket, ahogy az állandóan nevetgélő, csacsogó jelölt is. Találd meg a középutat! Nem kell kukán ülnöd az interjúztató előtt, de viselkedésed legyen olyan, amit a helyzet megkövetel.

Valami bűzlik?

Természetes dolog, hogyha az ember ideges, kiveri a víz, verejtékezik, megizzad, ami ruháján is nyomot hagy. Alapkövetelmény, hogy az állásinterjún tiszta, rendes öltözékben jelenj meg, ápoltan, és a lehetőségekhez képest üdén. Az átható izzadságszagot árasztó – vagy parfümtől bűzlő - jelentkező nem kelt jó benyomást az interjúztatóban. Ha nincs időd a felvételi beszélgetés előtt hazamenni, lezuhanyozni és átöltözni, indulás előtt tegyél be a táskádba váltóruhát, és egy „tisztasági csomagot” (szappant, dezodort, kéztörlőt), hogy szükség esetén bármelyik mosdóban felfrissíthesd magad. Az izzadást kiváltó szorongás leküzdésének legbiztosabb módja, ha a jelentkező tudatában van annak, hogyan, mivel tudja legyőzni a remegést, rettegést: az interjú előtt felkészül a legkínosabb kérdésekre, váratlan helyzetekre.

Idegesítő szokások

Nemcsak beszédstílusod - a mód, ahogyan gondolataidat tolmácsolod, a kifejezések, a töltelékszavak, amelyeket használsz - árulkodóak, de a gesztusok, önkéntelen, nem verbális megnyilvánulások is képet adnak rólad. Rágod a körmöd? Tördeled a kezed? Ropogtatod ujjaidat, esetleg rágod a szád szélét? Idegességedben hintázol a széken vagy előre-hátra csúszkálsz? Nem mersz az interjúztató szemébe nézni, és rossz testtartásod bizonytalanságot, félelmet tükröz? Mielőtt megjelensz az állásinterjún, készülj föl rá. Gondold át, hogyan fogsz megjelenni, viselkedni, beszélni. Hogyha tisztában vagy vele, hogy rossz beidegződéseidet nem tudod kiirtani, stresszhelyzetben pedig képtelen vagy uralkodni magadon, legjobb ha szakemberhez fordulsz, és beiratkozol egy tréningre, amelyen szakemberek hasonló helyzetekre készítenek föl.