Medvegyev jövője Putyin árnyékában

3 perc

2008.03.03. 12:35

Az orosz elnökválasztáson elsöprő győzelmet arató Dmitrij Medvegyev sikerének titka kétségkívül az, hogy hosszú évek során bizonyította feltétlen lojalitását a leköszönő Vlagyimir Putyin iránt. Arra a kérdésre, hogy a jövőben a kormányfő hivatalát betöltő Putyin mennyire engedi majd ki a kezéből a hatalmat, és a liberálisabbnak tartott Medvegyev elnökként mennyire lesz képes önállósítani magát, ma még senki nem tud választ adni.

"Annak idején mind azt hittük, hogy Putyin az őt hatalomba emelő Jelcin klánjának bábjaként fog irányítani, ám államfőként igen hamar kialakította saját politikai stílusát. Medvegyev még mindannyiunkat meglephet" - mondta a Kreml egyik munkatársa a Newsweek amerikai hetilapnak. Személyiségüket tekintve a két politikus több tekintetben is különbözik egymástól. Érdekesség, hogy míg Putyin rajong a harcművészetekért és a háborús filmekért, a halk szavú Medvegyev számos jogi tankönyv szerzője, és a kedvenc sportja az úszás.

Medvegyev
© AP
A most 55 éves Putyin KGB-s hátterével szemben a Gazprom igazgatótanácsának elnöke egészen más társadalmi háttérrel rendelkezik. Az 1965-ben született Medvegyev értelmiségi családban nőtt fel, és hamar a nyugati gazdasági és politikai eszmék hatása alá került. 1989-ben volt jogászprofesszora, az akkori parlamenti választásokon induló Anatolij Szobcsak kampánystábjában kezdett dolgozni. Az állás járt némi kockázattal, mert Szobcsak nyíltan kiállt a szabad piac bevezetése és a kommunista párt egyeduralmának megtörése mellett. Egy alkalommal a leningrádi városi tanács elkobozta a képviselőjelölt röpiratait, amelyeket a KGB túl merésznek nyilvánított. Erre Medvegyev néhány munkatársával együtt - dacolva a hatóságokkal és vállalva az egyértelmű kockázatokat - fogta magát, és legyártott egy újabb adagot a bevont röpiratból. A vakmerő vállalkozást végül siker koronázta: Szobcsak jól szerepelt a választásokon, és hamarosan Szentpétervár polgármestere lett.

Medvegyev persze hamar szembesült azzal, hogy a demokrácia és a szabad piac oroszországi verziói igencsak hézagosak. 1994-ben jogászként kezdett dolgozni az Ilim Pulp papírgyártó vállalatnál, amelynek maga is résztulajdonosa volt. Egy ellenséges felvásárlási kísérlet ügyében Medvegyev egykori KGB-ügynökök, illetve kormányzati pozíciókba került régi barátai támogatásával látta el a cég jogi védelmét. Tökéletes lecke volt ez számára az orosz stílusú kapitalizmusból, amelynek egyértelmű tanulsága: a tulajdonjogoknak csak úgy lehet érvényt szerezni, ha az embernek befolyásos kapcsolatai vannak a kormányzat szintjén.

Ugyanebben az időszakban Medvegyev polgári jogot tanított a szentpétervári egyetemen, és tudományos írásaiban a privatizáció és az államosítás közötti "arany középút" mellett érvelt. Eszerint "a tulajdonosnak egyrészt nem szabad elfeledkezni az állammal szemben fennálló kötelezettségei teljesítéséről, másrészt pedig az államnak biztonságot kell nyújtani a tulajdonosnak".

Kérdés, hogy ma mennyire élnek még a megválasztott elnökben a liberális elvek. Medvegyev egyértelműen támogatja azt az új Oroszország-képet, amelyet Putyin a diplomácia, a megfélemlítés és a katonai erővel való hencegés egyvelegéből álló stratégiájával harcolt ki az elmúlt években. "Oroszország visszaszerezte méltó helyét a nemzetközi közösségben. Más ország lett, erősebb és gazdagabb. Már senki nem próbál minket iskolás gyerekek módjára kioktatni, nagyobb tiszteletet követelünk" - jelentette ki pár hete.

Ugyanakkor arra utaló jel is van, hogy Medvegyev nem vevő a nacionalista kurzus kártékonyabb elemeire, amelyekkel Putyin és csapata aláásta a demokráciát. Medvegyev nemrég üzletemberek előtt azt mondta a dél-oroszországi Krasznodarban, hogy a Gazprom európai térnyerését "nyugodtan, hisztéria nélkül" kell elősegíteni, márpedig ez szöges ellentéte a Putyin által képviselt demagóg katasztrófapolitikának. Nacionalista hangulatkeltés helyett Medvegyev az elnökválasztási kampány alatt is inkább azt hangoztatta, hogy az orosz gazdaságot erősíteni kell, nem pedig más államok megfélemlítésére használni. Egyebek mellett több alkalommal elmondta, hogy minél több kis- és középvállalkozásra lenne szükség, és meg kellene nyirbálni az állam befolyását a magánvállalkozásokra. Az orosz vállalkozók szakszervezetének elnöke nem titkoltan abban reménykedik, hogy az új elnök liberálisabb, sokkal inkább Nyugat-barát politikát folytat majd, véget vet a korrupciónak, és nagyobb mozgásteret ad a vállalkozóknak.

Ha Medvegyev komolyan törvénytisztelő országot akar kovácsolni Oroszországból, elkerülhetetlenül szembe kell majd szállnia keményvonalas elődjével. Az országot átható korrupció ugyanis részben a Putyinnal jó kapcsolatban álló személyek által felépített üzleti kapcsolatok szövevényes hálózatában gyökerezik. Ennek felszámolása mindenképpen nézeteltérést eredményezhet egykori mentorával. Kirill Kabanov, az orosz korrupció-ellenes bizottság elnöke szerint Medvegyevnek szembe kell szállnia az elnöki adminisztráció helyettes vezetőjével, Igor Szecsinnel és körével. Ezen kívül meg kell küzdenie a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) "mélységesen korrupt gépezetével", máskülönben az egész politikai struktúra hamarosan összeomolhat a korrupció súlya alatt.

Maga Medvegyev jelentette ki nemrég, hogy a hatalomnak nem lehet kettő, három vagy öt központja. Az államfő vezeti az országot, márpedig belőle csak egy lehet az alkotmány szerint - mondta. A következő hónapokban azonban még kénytelen lesz éppen a hivatalban levő korrupt tisztviselőkre támaszkodni, hogy hatalmon tudjon maradni. Putyin miniszterelnöksége mellett kezdetben kevés mozgástere lesz, és erősen észben kell tartania, kinek is köszönheti, hogy szürke kisegérből Oroszország "cárjává" emelkedett.