Hány lépés a határ?
Egyre nő az olyan magyarországi magánbefektetők száma, akik kimerészkednek a külföldi tőzsdékre, hogy az ott forgó papírok tényleges vagy virtuális megvásárlásával próbálják hizlalni tőkéjüket.
Aki jól választott, profitálhatott akár az Apple részvényeinek elmúlt egyévi több mint 150 százalékos emelkedéséből, de volt olyan magyar befektető is, aki 50 százalékot bukott a Makó környékén földgáz után kutató (lásd cikkünket a 63. oldalon) és a frankfurti tőzsdére is bevezetett Falcon Oil and Gas Ltd. részvényein.
HVG |
"A külföldi befektetések kockázatmegosztási szempontból is jól jöhetnek a portfólióba" - mondta a HVG-nek Gyöngyösi Róbert, a Concorde Értékpapír Zrt. munkatársa. A piacon több olyan szolgáltató is található, amelynek fő profilja a nem hazai befektetések közvetítése, ilyen például a cseh Fio-Broker magyarországi kirendeltsége vagy az SPB Befektetési Zrt. A Budapesti Értéktőzsde első öt legnagyobb forgalmú szereplője közé tartozó Concorde ügyfelei közül már minden harmadik érdekelt valamely külföldi börzén. A piacon nemrég startolt Quaestor Értékpapír Nyrt. pedig kuncsaftjai kifejezett kérésére indította el külföldi szekcióját néhány héttel ezelőtt.
Mára szinte a világ összes börzéjén lehet részvényt vásárolni itthonról. Kivételt csak a külföldiek elől törvényi korlátokkal elzárt piacok jelentenek, mint például a sanghaji tőzsde, bár befektetési alapokon keresztül az is elérhető. Legszélesebb termékpalettája a Concorde-nak, az Erste Befektetési Zrt.-nek, a Quaestornak és az SPB-nek van. E cégek ügyfelei olyan országokban is tudnak részvényeket vásárolni, mint Vietnam, Malajzia, Szingapúr, Indonézia, a Fülöp-szigetek, Ausztrália, Dél-Afrika vagy Új-Zéland. Az átlagügyfél általában nem merészkedik ilyen egzotikus területekre; a magyarok körében legnépszerűbb célpontok a nyugat-európai, az amerikai, a közép- és kelet-európai, továbbá a jelentősebb ázsiai (hongkongi, tokiói) tőzsdék. E befektetők jellemzően nem ülnek sokáig részvényeiken. A leggyakrabban vásárolt papírok az éppen aktuális részvénypiaci slágerek mellett a hagyományosan nagynevű külföldi részvények - Amerikából például a Google, az Apple és az Exxonmobil -, a londoni tőzsdén pedig sokan vesznek oda bevezetett orosz papírokat a gáz- és olajszektorból, mint a Gazprom és a Novatek vállalatokéból.
A kereskedéshez rendszerint csak internetcsatlakozás szükséges. Kivétel ez alól a Concorde és az SPB, amelyeknek kizárólag telefonon vagy személyesen lehet megbízást adni, interneten nem. Cserébe viszont személyes konzultációs lehetőséget és tanácsadást is nyújtanak ügyfeleiknek. Az SPB-nél minden ügyfélnek saját tanácsadója van, és gyakran tartanak számukra pénzpiaci képzéseket, előadásokat. A Concorde-nál nem ritka a 100 millió feletti ügylet, az SPB ügyfelei pedig átlagosan 40-50 millió forintos portfóliót kezelnek, de a cég bonyolított már le egyetlen ügyfél számára is milliárdos tranzakciókat. "Sok ügyfelünk külföldön élt és dolgozott, így személyes tapasztalatai is vannak a külföldi tőzsdékről" - jegyezte meg Tremmel Balázs, az SPB tanácsadója.
A külföldi részvények iránt érdeklődők többsége viszont csak néhány százezer vagy 1-2 millió forint értékben befektető fiatal, akik rendszerint több nyelven beszélnek, és az internetet is gyakran használják. Sokakat az vonz, hogy külföldi részvényvásárlásaik révén kikerüljék a tőzsdei árfolyamnyereség-adót. Nekik azonban csalódniuk kell, ugyanis a külföldön szerzett árfolyamnyereség is adóköteles, bár az OECD-országok tőzsdéin folytatott kereskedelem eredményei összevonhatóak, azaz az egyiken szerzett nyereség csökkenthető a másikon elszenvedett veszteséggel.
Külföldi tőkepiacokon kínál speciális befektetést a brit illetőségű, internetes sportfogadásból indult Worldspreads Csoport is. Náluk úgynevezett spreadkereskedésre van lehetőség (spread = különbség). Ennek lényege, hogy a befektető úgy kereskedhet egy adott termékkel, hogy az nem kerül a tulajdonába. A befektetés így afféle fogadássá válik. Magát a kereskedési rendszert talán egy pénzváltóhoz lehetne hasonlítani: a számítógépes rendszer megadott szempontok alapján minden értékpapírra, devizapárra meghatároz egy vételi és egy eladási árfolyamot (a kettő között van a valós piaci árfolyam). A befektető ezen árfolyamokon virtuálisan megvásárol például egy részvényt, majd az árfolyam elmozdulása esetén, ha gondolja, eladja azt. A két árfolyam közötti különbség adja a nyereséget vagy veszteséget.
A nyitott fogadásokat a rendszer összegzi, és az ügyletek eredőit a valós piacon végre is hajtja, így biztosítja a fedezetet az ügyletekhez. A cég a ténylegesen lebonyolított vételek és eladások árfolyam-különbözetéből (spreadből) tartja fenn magát. Miután az ügyfél valós piaci tranzakciót nem végez, tranzakciós költség sincs, a szolgáltatónak csak a spreadet fizeti meg. Így egy ügylet költsége rendkívül alacsony, mindössze 1 ezreléktől 0,2 százalékig terjed az ügylet értékére vetítve. Ugyanakkor óvatosságra int, hogy a rendszerben csak tőkeáttétellel lehet kereskedni, vagyis az ügyfél saját tőkéjének többszörösével, minimum ötszörösével, de legfeljebb hatvanszorosával spekulálhat. Vagyis a nyeresége, de a vesztesége is ennyiszeres lesz. Így aztán a spreadkereskedés azoknak ajánlott, akik mernek és tudnak is mit kockáztatni. Emellett nem árt némi befektetési tapasztalat, mivel a cég tanácsadást, fogódzót nem nyújt ügyfelei részére.
KOVÁCS KÁROLY