Hibák, amelyekért tiltólistára kerülhetsz az állásinterjún

3 perc

2007.12.19. 05:10

Túl sokat beszélsz? Egyfolytában kérdezel? Egy fél üveg parfümöt magadra locsoltál az állásinterjú örömére? Íme néhány zavaró körülmény, amely arra ösztönözheti az interjúztatókat, hogy ne neked, hanem egy másik jelöltnek szavazzanak bizalmat! Tippek álláskeresőknek.

Egy-két apró hiba mindenkinek, még a rutinos, sokat tapasztalt munkavállalóknak is becsúszhat az állásinterjún. Attól még nem kerülsz tiltólistára, ha fut a harisnyád vagy látványosan izzadsz. Ám akadnak olyan „apróságok”, amelyek fölött az interjúztatók sem hunyhatnak szemet.

Önéletrajz mindenkinek?

Ne küldd szét önéletrajzodat válogatás nélkül minden cégnek, amely többé-kevésbé alkalmas munkalehetőséget kínál! Válaszd ki azokat az ajánlatokat, amelyeket egy sikeres állásinterjút követően szívesen el is fogadnál, és ejtsd ki a rostán azokat, amelyek csak vészmegoldásként jöhetnek szóba! Energiádat ne pazarold, inkább két-három nívósabb cég állásajánlatára jelentkezz, minthogy nap mint nap állásinterjúkra futkoss, mondván, az egyik csak bejön.

Kilóg a lóláb? Kerüld a bizarr ruhadarabokat!
© sxc.hu
Nem tudod, milyen állásra jelentkeztél?

Az interjúztatók rémálma a jelentkező, akinek fogalma sincs arról, milyen pozícióra jelentkezett, mégis megjelenik az állásinterjún, mert hallotta, hogy értékesítési menedzsert, könyvelőt, stb. keresnek, és próba szerencse-alapon megpályázta az állást, anélkül, hogy bármit tudna a cégről, a meghirdetett posztról. Tájékozódj, mielőtt megjelensz a felvételi beszélgetésen, így nem érhet kellemetlen meglepetés, ha fölmerül a kérdés, miért jelentkeztél az adott állásra.

Bizalmaskodsz az állásinterjún?

Alapvető hiba, hogy a jelentkezők egy része - ösztönösen - bizalmasan a keresztnevén szólítja az interjúztatót. Ha a felvételi beszélgetésen így fordul hozzád az interjúztató: „Kedves Tamás/Kedves Eszter, mesélje el nekem, hol dolgozott eddig”, soha ne élj hasonló formulával, vagyis ne szólítsd keresztnevén a kérdezőt! Maradj a hivatalos hölgyem, asszonyom, uram  megszólításnál!

Nyitott könyv az életed?

Magánéleted apró-cseprő eseményei nem tartoznak az interjúztatóra! Problémáidat hagyd magad mögött, amikor a felvételiztető elé állsz! Később, a sikeres állsinterjút követően, ha elhelyezkedsz a cégnél, törekedj arra, hogy szétválaszd magánéletedet a munkádtól! Ne traktáld kollégáidat aktuális nyűgjeiddel, és ne tárold a családi nyaralás képeit céges számítógépeden, ahol bárki hozzáférhet.

Problémás jelölt: szagos, beszédes, önfejű? (Oldaltörés)

Megjelenésed kifogásolható?

Ezerszer hallottad, mégis fittyet hánysz a szabályra: kihívóan öltözöl, ahelyett, hogy  a megpályázott pozíciónak megfelelően visszafogott, elegáns ruhát öltenél magadra? Csiricsáré ékszereket viselsz, és tömény illatfelhőbe burkolózva robbansz be a felvételi beszélgetésre? Ha a vállalati szabályokat, etikettet figyelmen kívül hagyod öltözködéskor, ne csodálkozz, ha elesel a vágyott állástól!

Túl sokat beszélsz?

Ha túl sokat beszélsz, egyfolytában kérdezel, miközben az interjúztató szóhoz sem jut, szinte biztos, hogy kihúzod a gyufát. Az okoskodó, mindent részletesen taglaló munkavállalóról a kérdező joggal feltételezheti, hogy nem látja a lényeget, nem képess arra, hogy pár mondatban összefoglalja gondolatait, ezért aztán hamar kieshet a rostán. Az sem szerencsés, ha tőmondatokban válaszolsz az interjúztató kérdéseire, mert így nem derül ki, valójában mit gondolsz, a kérdező pedig kénytelen feltételezésekbe bocsátkozni jellemedről, képességeidről, rátermettségedről. Legjobb, ha mindig arra felelsz, amit kérdeznek, de nem bocsátkozol hosszas magyarázkodásba.

Kérj segítséget, ha nem boldogulsz!

A legtöbb jelentkező úgy véli, a gyengeség jele, ha mások segítségét kéri. Valójában igen nehéz rászánni magunkat arra, hogy másokhoz forduljunk – ezzel beismerve, hogy egyedül nem boldogulunk –, ezért biztosan nem tartanak majd kezdőnek, sem tehetségtelennek. Ha az állásinterjún kellemetlen helyzetbe kerülsz – például nincs nálad a szemüveged, ezért nem látod jól a papírt, amit eléd tolnak –, nyugodtan kérd meg az interjúztatót, hogy segítsen!

Maradj lojális!

Ne mondj rosszat előző főnöködről, kollégáidról - személyes sérelmeidet ne teregesd ki az állásinterjún -, mert előfordulhat, hogy leendő munkaadód ismeri a szóban forgó személyeket, és teljesen más véleménnyel van róluk. Negatív tapasztalataidat röviden, tényszerűen vázold, ha úgy érzed, leendő munkaadódnak feltétlenül tudnia kell ezekről!