Kadhafi Párizsban, a többség fintorog

2 perc

2007.12.10. 10:12

A kormányközeli Le Figaro című napilapot kivéve a teljes francia sajtó és számos politikus elítélte, hogy harmincnégy év után először ötnapos hivatalos látogatásra Párizsba érkezik Moammer Kadhafi líbiai vezető.

Francois Hollande, az ellenzéki Szocialista Párt főtitkára szerint Nicolas Sarkozy államfő „egy terrorista cselekményekben kompromittálódott diktátort” fogad. A látogatást a kormánytag Rama Yada emberi jogi államtitkár is bírálta. A Le Parisien napilapnak nyilatkozva kifejtette: „Franciaország nem holmi lábtörlő, amelyen egy vezető, terrorista vagy sem, letörölheti a lábáról a bűntettei nyomán rátapadt vért. Franciaországnak nem kellene a halál csókját fogadnia”. Yada külön bírálta, hogy Kadhafi párizsi vizitjére éppen az emberi jogok nemzetközi napján kerül sor.

Líbia bejelentette, hogy a látogatás során több mint 3 milliárd euró értékben kíván Airbus repülőgépeket, atomreaktort és katonai felszereléseket vásárolni Franciaországtól. A konzervatív Le Figaro szerkesztőségi cikke szerint Tripoli kulcsszerepét elismerni nem szégyen, ahogy realizmussal védeni a nemzeti érdeket sem az. „Franciaország nem prostituálja magát egy operettdiktátor előtt, hanem jól körvonalazható politikát folytat: bátorítja a jó útra tért országokat, amilyen Líbia is.”

A baloldali Libération szerint viszont „a börtönben megkínzott bolgár ápolónők börtönőrét, Kadhafit, ma hosszú hivatalos látogatással jutalmazzák Franciaországban”. A La Tribune című gazdasági napilap szerint a „nagy nemzetközi gazdasági versenyben” a Sarkozy-féle diplomácia a hatékonyságot, a pénzügyi realizmust választotta, hiszen egy „3 milliárd eurót érő látogatásról van szó”.

A regionális lapok mindegyike elítélte a líbiai vezető látogatását. A L’Est Républicain című újság azt hangsúlyozza, hogy amióta Franciaország szerződéseket kötött Kínával, Oroszországgal, Algériával, az értékek egyre „diszkrétebbé” válnak a francia diplomácia számára.

Bernard Kouchner külügyminiszter a France Inter közszolgálati rádióban úgy vélte, hogy Rama Yadának igaza volt, amikor emberi jogi államtitkárként kritizálta Kadhafi látogatását. Kouchner ugyanakkor a francia diplomácia pragmatizmusát hangsúlyozta. Véleménye szerint Franciaország a nyitás diplomáciáját gyakorolja, amely „nem feledve az emberi jogokat, a hatékonyság irányába fejlődik”. Szerinte Kadhafi a terrorizmust a terrorizmus elleni együttműködéssé változtatta.

A francia külügyminiszter emellett kifejtette, hogy „soha nem feledkezik meg a bebörtönzöttekről, a letartóztatottakról és azokról, akik eltűntek”. Hozzátette, hogy a „szerencsés véletlennek” köszönhetően hétfőn európai kollegájával találkozik Brüsszelben, így nem tud részt venni a líbiai vezető tiszteletére adott díszvacsorán Párizsban.