Súlyos buszbaleset: három halott - a vizes úton csúszott meg a busz

4 perc

2007.09.12. 09:31

Hárman meghaltak, 25-en pedig megsérültek abban a buszbalesetben, amely szerdán reggel a Békés megyei Vésztő és Békés között, a bélmegyeri elágazásnál történt. A Volán-busz a vizes úton megcsúszott és egy kanyarban az árokba borult. A buszvezető túlélte a tragédiát, de megsérült. Őt még ma kihallgatják a rendőrök.

A Vésztő és Bélmegyer között közlekedő menetrendszerinti távolsági busz az eső áztatta vizes úton megcsúszott, és emiatt borult árokba az elsődleges információk szerint. A balesetben hárman meghaltak. A három halottból ketten - egy férfi és egy nő - középkorúak, a harmadik áldozat pedig egy 18 éves lány, aki iskolába tartott.

A műszaki mentők már kiemelték az árokból a Körös Volán buszát. Az MTI helyszíni tudósítójának számításai szerint a jármű mintegy negyven méteren tarolta le az út menti árok bozótosát. A jármű kiemelése után láthatóvá vált, hogy a busz alatt aránylag kevés csomag hever. A első szélvédő és a busz teljes jobb oldala összetört, a sérült járművet a vontatás miatt sár borítja. Délelőtt tizenegy órára gyakorlatilag az összes mentő elhagyta a helyszínt.

Volt, akit autó is elgázolt

A Békés Megyei Online tudósításában azt írja: a balesetet követően a helyszínre több hozzátartozó érkezett. A mentésbe bekapcsolódtak a polgárőrök is, ők szedegették össze a földről a kihullott holmikat, többek közt iskolatáskákat.

Tizenhat sérült Békéscsabára, négy Gyulára, három Berettyóújfalura került, a mentőhelikopterek egy súlyos sérültet Debrecenbe, egyet Szolnokra szállítottak, a harmadik helikopter pedig utas nélkül távozott. A balesetben hárman sérültek meg életveszélyesen, hatan súlyosan, kilencen könnyebben. Négy sérültet családtagjaik személygépkocsikkal szállítottak kórházba.

A BEOL úgy tudja, miután a busz felborult és 30-40 méteren át csúszott a síkos úton, többen kiestek a járműből és volt, akit az arra haladó személyautó ütött el. A busz vezetője - könnyebb sérülésekkel - túlélte a tragédiát, s őt még ma kihallgatják a rendőrök.

Súlyos sérülések

A baleset után a helyszínre érkezett három mentőhelikopter és 15 mentőautón. Ezen kívül a helyszínre vezényelték az úgynevezett tömeges baleseti egységet is, amely akár száz sérült ellátását is lehetővé teszi.

Szerdán délelőtt 10 óra 41 perckor szállt le a debreceni Kenézy kórház területén a mentőhelikopter a Békés megyei buszbaleset egyik súlyos sérültjével - közölte a kórház sajtóreferense a helyszínen. Az előzetes információkkal ellentétben a kórházba szállított 17 éves lánynak nem gerinc- és mellkassérülése van, hanem eltört a szeméremcsontja, és térdszalagsérülést szenvedett - tájékoztatta az MTI tudósítóját a helyszínen a beteg kivizsgálását követően Szentgyörgyi János.

A Berettyóújfalui Területi Kórházba a baleset három súlyos sérültjét szállították - mondta Bulyovszky István főigazgató, aki délben arról tájékoztatta az MTI-t, hogy jelenleg is operálják a Berettyóújfalui Területi Kórházban azt a 18 éves lányt, aki medence- és combcsontsérülést szenvedett, de lehet, hogy belső vérzése is van.

Egy 17 éves fiút térdsérüléssel és mellkas-zúzódással kezelnek, egy 70 éves asszonyt pedig nyaki-gerincrándulással, illetve mellkas-zúzódással.

A berettyóújfalui, illetve a debreceni Kenézy kórházba szállított négy beteg közül senki nincs életveszélyben, de valamennyiük sérülését súlyosnak ítélték meg az orvosok.

Budai Bernadett kormányszóvivő közölte: a miniszterelnök kérésére, Bajnai Gordon mellett, Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára is a helyszínre tart (később Bajnai és Garamhegyi meg is érkezett - a szerk.). Budai hozzátette: Gyurcsány Ferenc jelentést kért az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságtól a buszbalesetről.

Összeállítás a súlyos magyarországi busztragédiákról 2006 óta (Oldaltörés)

2006. január 7. - Székesfehérvár közelében a 7-es úton hárman meghaltak és 18-an megsérültek, amikor a menetrend szerinti Volán busz megcsúszott és árokba borult.

2006. február 16. - Nógrád megyében, Salgótarján és Vizslás-Újlak között tizenhárom ember sérült meg, amikor egy autókat szállító kamion autóbuszba rohant, s azt egy másik buszba lökte.

2006. február 25. - Budapesten a Ferihegyi repülőtérről a városcentrum felé haladó - többségében szerb utasokat szállító - emeletes busz a gyorsforgalmi úton egy magasságkorlátozó kapunak ütközött. A balesetben ketten meghaltak, 32-en megsérültek.

2006. április 29. - A Vas megyei Hegyháthodász közelében egy lengyel turistákat szállító emeletes autóbusz lesodródott az útról és az oldalára borult. A busz 68 utasa és két sofőrje közül harmincan súlyosan, tízen könnyebben megsebesültek.

2006. május 23. - Kecskeméten óvodásokat szállító busz ütközött össze egy betonszállító tehergépkocsival. A buszon utazó mind a tizenhét gyerek kórházba került.

2007. június 16. - A Győr-Moson-Sopron megyei Beled község közelében árokba borult egy lengyel zarándokokat szállító autóbusz. A balesetben egy ember meghalt, 28-an megsérültek.

2007. július 3. - Budapest XXIII. kerületében, a Grassalkovich utcában egy turistabusz a szalagkorlátot átszakítva lezuhant az úttestről, majd egy gyárkerítést áttörve nekiütközött egy irodaépületnek. Harminchat ember sérült meg.

2007. július 3. - Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a 37-es főút ongai elágazása közelében egy távolsági autóbusz összeütközött egy teherautóval. Tízen szenvedtek sérüléseket.

2007. július 13. - Egy menetrend szerint közlekedő Volán busz és egy személyautó ütközött össze Budapesten, a régi Fóti úton. A helyszínen ketten életüket vesztették, négyen megsérültek.

2007. július 19. - Csongrád megyében, Makó közelében a 43-as főúton egy román állampolgárokat szállító turistabusz összeütközött az út bal oldalára áttért, személygépkocsikat szállító, német felségjelzésű trélerrel. Az ütközés következtében a busz a vasúti sínekre zuhant. A balesetnek 8 halálos áldozata és 18 sérültje volt.