Enyhén emelkedett az olajár
Péntek reggel a tegnapi esés után mérsékelten emelkedett a nyersolaj ára a szabadpiacon a vártnál gyengébb amerikai gazdasági növekedési adat közzététele, illetve a cégek profitrealizáló akciói után.
Péntek reggel a tegnapi esés után mérsékelten emelkedett a nyersolaj ára a szabadpiacon a vártnál gyengébb amerikai gazdasági növekedési adat közzététele, illetve a cégek profitrealizáló akciói után.
Erőteljesen, mintegy 2,5 dollárral csökkent a kőolaj ára hétfőn késő délután Londonban és New Yorkban.
Péntek reggel drágult a kőolaj a szabadpiacon, mert a befektetők úgy vélik, hogy az utóbbi hetek 10 százalékos árvesztesége vásárlási alkalmat teremt, bár a Brentnél a drágulás nem volt kitartó. Csütörtökön meredeken zuhantak az árak, mert a piacon tartani kezdtek attól, hogy a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósok törlesztési nehézségei okozta hitelpiaci idegesség meg fog látszani a gazdasági növekedésen.
Péntek reggel kéthavi mélypontjuk közelében mozogtak kis mértékben a szabadpiaci árak. A mexikói olajlétesítmények miatti aggodalmak enyhültek, miután tegnap újra beindult a munka az olajmezőkön és a kikötőkben a meggyengült Dean hurrikán átvonulása után. A létesítmények csak csekély károkat szenvedtek el. Bár a kereskedők az USA-ba irányuló szállítások késlekedésétől tartanak, ennél erőteljesebben befolyásolja a piaci hangulatot a hitelválság gazdasági növekedést fékező hatása miatti félelem.
2020 és 2022 között 13 uniós országban legalább 488 rendőri őrizetben vagy rendőri intézkedés során bekövetkezett halálesetet regisztráltak. Franciországban volt a legtöbb, utána Írország, Spanyolország és Németország következik a sorban. Magyarország hét halálesetet jelentett, lakosságarányosan ez a második legkedvezőbb adat, a hatóságok csak Portugáliában jelentettek kevesebbet. A portugáloknál ez az adat nyilvános, a magyar hatóságok csak kérésre adták ki a kutatást végző Európai Adatújságíró Hálózatnak. Több tagállam megtagadta az adatszolgáltatást.
Az olasz miniszterelnök profilját rajzolta meg cikkében a patinás brit lap. Egy diktatúra összeomolhat rövid idő alatt, ezt bizonyítja a szíriai helyzet is, írja a Der Standard. A régi világrend kifordult a sarkából, állapítja meg a Neue Zürcher Zeitung. Mivel az iráni légvédelem padlón van, a volt izraeli védelmi miniszter szerint országának és az USA-nak most kell cselekednie. A NATO európai erőinek főparancsnoka pedig azt állítja, csapást kell mérni a húszikra, mert azok iráni célok szolgálatában megbénítják a kereskedelmi forgalmat a Hormuzi-szorosban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A Revolut, a Wise vagy a Taxify mindegyike a balti országokhoz köthető startupként indult és vált milliárdokat termelő nagyvállalkozássá. Mitől ilyen jók ebben a baltiak?
„Volt, hogy a rendező azt mondta, ne törődjek azzal, hogy a szereplő a fejlövés után még akciózik, vagy a színésznő magas sarkú cipőben lövöldöz az erdőben” – idézte fel Varga István, aki katonai szakértőként évtizedek óta segíti a legnevesebb magyar és külföldi rendezők filmjeit. Ha kell, tankot szerez, statisztákból farag katonákat, vagy fejlövések hitelességét ellenőrzi. Többek között neki köszönhető az Angyalbőrben sorozat is.
„Elértük azt a pontot, ahol túl sok a hiba és túl sok a cenzúra” – a Meta az X-hez hasonlóan leáll a független tényellenőrzéssel, helyette a Trump adminisztrációval együttműködve képzeli el a szólásszabadságot. Az Európai Unió vezetői felvonták a szemöldöküket, de nem lesz egyszerű dolguk.
Mi lesz az orosz gázszállítással? Hogy került Elon Musk a Die Weltbe? Hogyan értékelik Putyin félig-meddig bocsánatkérését? Válogatásunk a világlapok írásaiból.