Az iWiW és az egyéb közösségi oldalak veszélyei a gyerekekre nézve

4 perc

2007.08.31. 08:25

Az iWiW egy vezető közösségi hálózat webhelye, melynek 2007. augusztusi adatok szerint 2,6 millió tagja van, akik közül sokan kamaszok. A kapcsolatok száma pedig elérte a 220 milliót. A feliratkozáskor a felhasználók nevüket, szeretem-nemszeretem dolgaikat és képüket tartalmazó, személyes profilt hoznak létre. Ez a profil a webhely összes látogatója számára nyitva áll. A felhasználók képeket és videókat is feltölthetnek, az üzenőfalon keresztül pedig a baráti listájukon szereplőkkel gondolataikat is megoszthatják.

Érdemes elnyerni a gyerekek
bizalmát, hogy kiderüljön,
mivel foglalkoznak online
Az iWiW-ről számos hír jelent meg az utóbbi időben, amelyek közül nem mindegyik hízelgő. Felmerült az a probléma, hogy a felhasználók ismerősei a kapcsolati hálón keresztül lenyomozhatók, bárkiről megszerezhetők személyes adatok, illetve kéretlen levelek, valótlanságokat állító üzenetek továbbítására is használják a weboldal szolgáltatásait. Az összes közösségi hálózat webhelye hasonló bajokat tapasztalt, de a közülük legnépszerűbb iWiW kapta a sajtótól a legnagyobb figyelmet. Bár az iWiW is küzd ezeknek a veszélyeknek a csökkentése érdekében, a gondok elkerüléséhez a felhasználóknak is óvintézkedéseket kell tenniük. Ha pedig gyermek a felhasználó, a szülőnek is ébernek kell lennie. Sok szülő nem is tudja pontosan, hogyan is működik az iWiW, hogyan használják azt a gyermekei és mik a veszélyei.

Az iWiW és a többi közösségi hálózat webhelyeinek egyforma az alapvető kínálata: személyes profil, üzenőfal és a „barátok” interaktív listája. A személyes profil lapján a gyerek személyes információkat közölhet magáról. A profil rendszerint a gyerek nevét, képét, kedvenc tevékenységeit és érdeklődési körét tartalmazza. A személyes profil bárki által megtekinthető. A barátok listája azokat az embereket tartalmazza, akikben a webhely tagja megbízik, és akikkel többletinformációt is meg kíván osztani.

Kik használják a közösségi hálózatok webhelyeit?
Az iWiW-profil könnyen létrehozható. Ingyenes, és az iWiW részéről szinte lehetetlen egy felhasználó korát vagy személyazonosságát ellenőrizni. A tinik némelyike idősebbnek mondja magát a valóságnál, egyik-másik ragadozó pedig jóval fiatalabbnak.

Magatartási és biztonsági kockázatok 
A gyerekek számos magatartási és biztonsági kockázattal találkoznak a közösségi webhelyre feliratkozás és annak használata kapcsán.

Internetes kötekedés 
A gyerekek olyan dolgok kimondására is hajlandóak a neten, amit nem tennének meg személyesen. Akármelyik végén is van a gyerek az ilyen kötekedésnek, a netes kötekedés érzelmi töltésű konfliktusba sodorhatja. 

Törvényellenes magatartás
Némelyik gyerek olyat állít, aminek sokkal komolyabb lehet a következménye. Cselekedetük jogi jelentőségével tisztában nem levő tinik nemszeretem tanárokat és más felnőtteket rágalmaznak.

Ragadozók 
Sajnálatos módon az internetes ragadozók gyermek- vagy fiatalkorú áldozat keresésére használhatják ezeket a helyeket. A személyes profilokban a törzshelyek, címek, iskolák neve után kutakodva megtalálhatják azt az információt, amellyel becserkészhetik a gyereket.

Számítógépes bűnözés
A számítógépes bűnözők rávehetik a gyanútlan felhasználót, hogy olyan személyes és pénzügyi adatait árulja el, amellyel aztán azok a bankkártya vagy a bankszámla terhére gazdagíthatják magukat.
A weben megkereshetőek a gyermek lapján közölt információk. A gyerek azonban úgy érezheti, hogy a szülő nem bízik benne, ha letiltja profilját és túlontúl egyszerű a szülő tudta nélkül egy újabbat nyitni. A beszélgetés, a bizalom építése és a tanítás sokkal hatásosabb.

Hogyan védhetem meg a gyermekemet? (Oldaltörés)

Sajnos nem minden
felhasználó jóindulatú
© hvg.hu
Hogyan védhetem meg a gyermekemet?

Szabályok a gyerekeknek
Kérje meg a gyermekét, hogy megnézhesse profilját és kapcsolati hálóját! Engedtesse meg vele, hogy időről időre megnézhesse azokat, és vegye rá gyermekét, hogy az itt felsorolt, alapvető szabályokhoz tartsa magát!

Ne közöljön túl sok olyan információt, amely azonosíthatóvá teszi személyét vagy lakhelyét! Így ne adja meg a vezetéknevét, iskoláját, azt, hogy hol lakik, hol tölti szabadidejét, mi a telefonszáma vagy az e-mailcíme!  Használja a webhely által nyújtott titkossági lehetőségeket, hogy a személyes közlemények csak az általa ismert és megbízható emberekhez juthassanak el! Ne adjon hozzá addig valakit a kontakt listájához, amíg pontosan nem tudja, hogy ki is az illető! Távolítsa el azokat a „barátokat”, akik aljas vagy hazug megjegyzéseket küldenek, vagy a biztonságát veszélyeztető információt közölnek!

Ne találkozzon olyasvalakivel, akit nem ismer! Ha nem tudja egészen pontosan, hogy ki is az illető, sohase egyezzen bele abba, hogy a netes barátokkal személyesen is találkozik! Még ha ellenőrizni is tudja, ki az illető, akkor is óvatosságból nyilvános helyen, többek társaságában találkozzon vele!

Ne tegyen fel olyan képeket, amelyekből idegenek következtethetnek személyére vagy tartózkodási helyére! Ezek a képek veszélyeztetik a biztonságát, és hatással lehetnek arra, hogy a rokonok, a jövőbeni munkáltatók, vagy akár a felvételi tanácsadók hogyan ítélik meg.

Figyelje a kontaktjai profilját, hogy barátai nem tettek-e fel kompromittáló információt! Töröljön mindent, amiről nem akarja, hogy mások lássák, és fontolja meg a sértő információt közlő eltávolítását a barátok listájából! Ne hazudjon az életkoráról! Ha idősebbnek mutatja magát, azzal veszélyes helyzetekbe keveredhet!
 
Még a legtörvényesebbnek tűnő webhelyeken se közöljön soha semmilyen pénzügyi információt  anélkül, hogy előtte nem ellenőriztette azt a szüleivel! Lehet, hogy hamisított, vagy adatahalászó webhelyen jár, és csak az információ ellopására szolgál. 

Amit egy közösségi hálózat webhelyén közöl, az nyilvánosságra kerülhet még akkor is, ha a magánterületen teszi azt. Ne használja a fiókját szóbeszéd terjesztésére vagy mások személyes információinak kiteregetésére! Az ilyen cselekedeteknek komoly következményei lehetnek rá és szüleire nézve.