Munkaügyi ellenőrzés van a Hankook gumigyárban

1 perc

2007.08.23. 17:05

A Hankook Tire rácalmási gumiabroncsgyárában folyik a munkaügyi ellenőrzés, lezárása szeptember végére várható, eredményéről akkor tájékoztatják a közvéleményt - közölte Schranz Edit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium sajtószóvivője.

A gyárban folytatott augusztus 20-iki munka technológiai szükségességével is ez a vizsgálat foglalkozik, erről a témáról is csak a vizsgálat zárásakor tudnak információkat adni - tette hozzá a szóvivő.

Több sajtóorgánumban megjelent, hogy a Hankook munkatársai az augusztus 20-iki nemzeti ünnepen is dolgoztak. A gumigyártó cég állítólag engedélyt kapott a munkaügyi minisztériumtól a munkaszüneti napi foglalkoztatásra, de erről a szaktárcánál nem tudnak.

Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter csütörtökön az MTV Nap-kelte című műsorában azt mondta: "a Hankooknak kutya kötelessége minden jogszabályt betartani Magyarországon. Ez feltétele annak is, hogy maradéktalanul megkaphassa azt az állami támogatást, amit kapott azért, mert 130 milliárd forintot fektet be Magyarországon. Ha ezt nem teszi meg, sokszoros büntetésre és ráadásul a támogatások egy részének elmaradására kell számítania".

A dél-koreai Hankook összesen 132 milliárd forint értékű beruházás keretében hozott létre gumiabroncs-üzemet Dunaújvárosnál, amely a termelést 1 500 alkalmazottal 2007 június végén kezdte meg. Az új üzem 2010-ig készül el teljesen.

A beruházáshoz a gazdasági tárca fejlesztési támogatás címen 15,881 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást adott. A munkaügyi minisztérium továbbá a munkaerőpiaci alap felnőttképzési célú kerete terhére 140 millió forintot, a gyár munkahelyteremtési programjához pedig 360 millió forintot biztosított.

A Hankooknak nem ez az első ügye a munkaügyi hatóságnál. A cég korábban, pünkösdkor is berendelte a dolgozókat, a felügyelőség már ekkor vizsgálatot rendelt el, ami szeptember közepén zárul.

Sajtóértesülések szerint a munkaidőre vonatkozó szabályok megsértése miatt akár 8 millió forintra is büntethetik a szabálysértő munkaadót. Visszaesőként pedig már 20 millió forint is kiszabható.

A cég ellen júliusban munkaügyi vizsgálat is folyt, a szakszervezet bírósági eljárásra készült. Az érdekvédők arra panaszkodtak egyebek mellett, hogy szabálytalanok a fizetések és az elszámolások, valamint törvénytelen elbocsátások történtek. A menedzsment azonban nem is tárgyalt velük.