Négy arcpirító helyzet az irodában

2 perc

2007.08.22. 05:10

Pusmognak a hátad mögött? Belépsz az irodába, és megfagy körülötted a levegő? Előfordulhat, hogy nyitva maradt a slicced, beleültél valamibe, esetleg olyat mondtál vagy tettél, ami rossz fényt vet rád (kifecsegtél egy vállalati titkot, nyilvánosan kritizáltad egyik kollégádat). Íme néhány kellemetlen szituáció, amelyen kellő humorral felülkerekedhetsz! Tippek.

Bizonyára te is átéltél már jó néhány kellemetlen percet a munkahelyeden: a kínos elszólásoktól kezdve azokig a bakikig, amelyekről rajtad kívül szinte minden kollégád tud, a kellemetlen helyzetek tárháza szinte kimeríthetetlen.

Kibeszélted kollégádat?

Súgd meg, mi bánt!
© sxc.hu
Éppen azt ecseteled, hogy a melletted ülő kolléganő nevetségesen fest az új nyári ruhájában? Azt boncolgatod, hogy főnököd milyen nehézkesen hozott tető alá egy üzletet, mert nem értett szót tárgyalópartnerével - közben az érintett minden szót hall?

A legegyszerűbb, ha rögtön bocsánatot kérsz attól, aki akaratlanul is fültanúja volt mondandódnak, amit nyilvánvalóan nem neki szántál. Ne mentegetőzz, de azt azért indokold meg, hogy miért beszélted ki őt a háta mögött, vagy ha nem is beszélted ki, miért kritizáltad! Ha tényszerűen, indulatoktól mentesen elmondod véleményedet, négyszemközt tisztázhatjátok a dolgot, és talán partnered is megosztja veled, miért viselkedett úgy, ahogy.


Gikszer a prezentáció alatt

Előadást tartasz, miközben a kivetítőre sandítva észreveszed, hogy ordító helyesírási hiba csúfítja a  gondosan fölépített szöveget?

A legjobb, amit tehetsz, ha nem pirulsz el, és nem kapkodsz, hogy mielőbb eltüntesd a „csúfságot”! Humorosan fogd föl a helyzetet, ismerd el, hogy hibáztál, és mihamarabb tedd túl magad a bakin, ne hagyd, hogy egy ilyen apróság kizökkentsen! Folytasd prezentációdat, mintha mi sem történt volna.

Korog a gyomrod a megbeszélésen?

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Egy fontos üzleti találkozón veszel részt – a vállalat elnökével, egy leendő ügyféllel –, amikor gyomrod hangosan jelzi, hogy eljött az étkezés ideje?

Nem tehetsz mást, mint hogy humorosan reagálsz a kínos eseményre. A gyomorkorgásnál, de még a hangos csuklásnál is vannak kellemetlenebb dolgok: nem kell szégyenkezned a hangos reakción. Említsd meg, hogy aznap, a tárgyalás előtt nem volt időd reggelizni/ebédelni, és javasold, hogy a megbeszélés után – partnereddel közösen – pótoljátok a mulasztást. Ha csuklasz, kortyolj egy kis vizet és lélegezz egyenletesen!

Nem a címzettnek küldtél egy privát e-mailt?

Kollégádnak, barátodnak címeztél egy e-mailt, amelyet olyasvalakinek – főnöködnek, a munkahelyi kollektívának – is elküldtél, akinek semmi köze hozzá, mi több, aki előtt kínosan feszengsz a levél tartalma miatt? Egy ügyfélnek küldted el azt a dokumentumot, amelyet másnak szántál?

Ne tégy úgy, mintha semmi sem történt volna! Küldj egy újabb levelet  vagy ha lehetőséged adódik rá, személyesen mondd meg  az illetéktelen címzettnek, hogy nem neki szántad az e-mailt (ezt biztosan ő is észrevette). Kérd meg, hogy a levél tartalmát kezelje bizalmasan, hiszen ellenkező esetben ő is számíthat a diszkréciódra.