Volt olajosok belharca miatt verhették meg az újságírónőt

4 perc

2007.06.26. 13:50

Szoros barátságban van Portik Tamással, az olajszőkítésben szerepet játszó Energol Rt. hosszú évekig körözés alatt álló volt igazgatójával Kármán Irén, a hétvégén megvert riporternő. A nexust a riporternő sem tagadja, de elhatárolódik egykori segítője, Sándor "Papa" István azon kijelentésétől, miszerint megveretésével az egykori "energolosnak" akartak üzenni támadói.

Egy patyolat tiszta ember alcímmel szerepel Kármán Irén egy éve megjelent, Szemben a maffiával  "Papa" nyomoz című könyvében az a fejezet, amelyben a riporternő egy meg nem nevezett férfival zajlott beszélgetését olvashatjuk. A bevezetőben Kármán azt írja: beszélgetőpartnerétől Sándor István óvta, mert őt a volt főnyomozó  "könyörtelen, mindenre elszánt, eszközökben nem válogató, ravasz és erős kategóriába” sorolta. Az újságírónő az „interjúalanyról” egyebek között megjegyzi: „női szemmel helyes, csinos, bizsergetően kellemes ember”, akinek "volt némi köze az olajhoz (...) jogerősen nem ítélték el, bár hosszú évekig az Interpol is körözte (...), a cselekmények, amivel meg akarták gyanúsítani, elévültek" .  

A képzelet szüleménye

Jóllehet a férfit nem nevezi néven, a leírás kísértetiesen hasonlít az Energol Rt. volt igazgatójára, a hosszú évekig körözés alatt álló, ma tisztes vállalkozóként tevékenykedő Portik Tamásra.  A cég volt igazgatója ellen 1997 októberében adtak ki elfogatóparancsot. Hosszú ideig ő vezette azt a listát, amely a leginkább körözött bűnözők nevét tartalmazta. 2003-ban a hatóságok a gyanúsításban felsorolt bűncselekmények elévülésére tekintettel megszüntették ellene a büntetőeljárást.

Az Energol Rt. más vezetői és segítőik – összesen 19 gyanúsított – ügyében ugyanakkor vádat emelt az ügyészség. Így a vádlottak padjára került Csikós József, az Energol Rt. egyik volt vezérigazgatója, aki a rendszerváltás előtt az MSZMP KB apparátusában dolgozott, majd a Belügyminisztérium ezredeseként a központi adatnyilvántartó hivatalt vezette. Ugyancsak a vádlottak között találjuk a cég korábbi vezetői közül Drobilich Gábort és Ferencsik Attilát, valamint Csüllög Zsigmondot és Radnai Lászlót is. (Csüllögöt, Ferencsiket és Radnait is hosszú évekre elítélték tavaly az ún. kecskeméti maffiaperben.)

Ismeretlen ismerős

A könyv megírásában segédkező Sándor István a hvg.hu-nak azt állította: valóban Portik Tamással beszélgetett az újságírónő. Ugyanezt állította több hozzászóló a könyv megjelenése után az Index egyik fórumán is. Kármán Irén azonban tagadja, hogy Portik Tamás lenne a titokzatos beszélgetőtárs. Sőt, azt állítja: az egész beszélgetés csak a képzelet szüleménye, fikció.

„Ez nem interjú. Én egy játékfilmes forgatókönyvet csinálok párhuzamosan, és abba beleszövök olyan történeteket, amelyekbe hétköznapi párbeszédpaneleket emelek be. Nem kell hozzá kötni egy konkrét személyt” – mondta a hvg.hu-nak. Arra a kérdésünkre, hogy ezt miért nem jelezte a szóban forgó fejezet elején, a riporternő azt válaszolta: a könyv elején leírta, hogy az egész kötet egy anekdota gyűjtemény. "A könyvben szereplő földrajzi helynevek (...) azt a látszatot keltheti, hogy (...) a ma divatos tényfeltárás frissen taposott ösvényeit választották írásuknak a szerzők. Erről azonban szó sincs. Feltett szándékuk szerint a magyar anekdota kincsét gazdagítják" - olvasható az előszóban. Ennek ellenére a könyvben sokszor konkrét ügyeket és neveket is említ. Ilyen például Nógrádi József "olajos" vállalkozó meggyilkolása, illetve a Maffiaregény szerzője, Bartus László azon levele, amelyben az újságíró Kármán Irént és az ő segítőjét, Papát bírálja.

Ugye mi jóbarátok vagyunk? (Oldaltörés)

Az ominózus internetes fórumon egyébként a fettike nicknéven író Kármán Irén tavaly októberben vitába szállt egy másik hozzászólóval is. Utóbbi Portik Tamás élettársának az édesanyja. Kármán védelmébe vette az Energol Rt. volt igazgatóját, sőt, hozzászólásából kiderül: közvetíteni próbált a haragosok, azaz Portik és élettársának édesanyja, Riskó Judit között. „Én magam hívtalak fel egyszer, hogy talán ezzel a "vadállattal" esetleg beszélni is lehet, mégpedig értelmesen. Hát vele lehet...” – írta Riskó Juditnak az újságírónő. Kármán a hvg.hu-nak elismerte: valóban jó barátságban van Portik Tamással. (Az Indexnek később már azt is elismerte: szoros érzelmi szálak fűzik a férfihoz.)

Mindez azért is érdekes, mert a Kármán Irén könyvének megírásában segédkező Sándor István  a Népszabadság hétfői számában olyan kijelentést tett, miszerint az újságírónő megveretése mögött volt „olajosok” közötti üzengetés áll. Eszerint Kármánt azért verhették meg, hogy így üzenjenek a vele „sajátos viszonyban álló” Portik Tamásnak, aki feltételezésük szerint "bennfentes információkkal" látja el a riporternőt. Ennek ellentmond, hogy Kármán könyve már régóta kapható, s abban új, érdemi információ az olajügyekről nem szerepelt, így semmilyen érdekcsoportra vagy személyre nézve nem lehetett kínos. Ráadásul a könyv megszólalói szinte egytől-egyig a Sándor Istvánnal kapcsolatban álló személyek köréből kerülnek ki. Nem beszélve arról, hogy a kötetben feszegetett ügyek a kilencvenes években lezajlottak; az esetek nagy része bizonyíthatatlan vagy már elévült. 

Ennek ellenére a Papa által hangoztatott verziónak lehet némi alapja. A hvg.hu úgy tudja, Portik Tamás néhány hónapja összetűzésbe keveredett egykori „energolos” üzlettársával, D. Gáborral. A két férfi egy fővárosi bíróság folyosóján esett egymásnak, az incidensnek több szemtanúja is volt, köztük a bíróság dolgozói. A konfliktus hátterében információnk szerint elszámolási vita áll.  

Már nincs jóban a Papával

Kármán Irén a hvg.hu-nak nyilatkozva elhatárolódott a Sándor István által tett nyilatkozattól és azoktól a találgatásoktól, amelyek az összeveretése kapcsán napvilágot láttak. „Papa abból az információból akar hasznot húzni, hogy jó barátom a Tamás. Az olajbizottság működését is a hiteltelen tanúk, az össze-vissza beszélések és nyilatkozatok tették működésképtelenné. A rendőrség dolga, hogy kiderítse az igazságot” – reagált a hvg.hu-nak az újságírónő. Állítja: közös könyvük megírása óta nincs kapcsolata a Papával, aki szerinte csak a médiaszereplés kedvéért nyilatkozik mindenkinek. Kármán szerint az olajos ügyeknek legtöbbet a Sándor Istvánhoz hasonló, hiteltelenné vált tanúk ártottak. Márpedig ha ez így van, akkor Kármán Irén saját könyvének a hitelességét is megkérdőjelezi.

A rendőrség mindenesetre még nem tudja, miért rabolták el és verték meg az újságírónőt. A Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai az e-mailben érkező fenyegetések miatt lefoglalták számítógépét, az országos rendőrfőkapitány pedig hétfőn ötmillió forint nyomravezetői díjat ajánlott fel.  Az újságírónőt péntek éjjel Pesterzsébeten ütötték le és tuszkolták be egy kocsiba. Brutálisan megverték, majd összekötözve a lágymányosi Duna-parton hagyták, ahol egy horgász talált rá.

Dezső András