Az ingatlanguru befektetési tippjei

2 perc

2007.06.26. 05:30

Sorozatunkban a hazai ingatlanpiac legfontosabb szereplői adnak ingatlanbefektetési tippeket és kommentálják a hét szakmai híreit, cikkeit. Ezen a héten Nagygyörgy Tibor, a Biggeorge’s cégcsoport vezérigazgatója és tulajdonosa válaszol kérdéseinkre.

hvg.hu: „A jelzáloghitelek népszerűvé válásával egyre nagyobb a bankok közötti verseny, amely a közeljövőben a nyugat-európai piacok egyik legérzékenyebb területére, az előtörlesztésre is ki fog terjedni.” Mit szól a hét híréhez?

Az ingatlanguru
Nagygyörgy Tibor (35) közgazdász végzettséggel büszkélkedhet. MBA diplomáját a BKE London Business Schoollal közös képzésen szerezte, majd elvégezte a RICS által akkreditált és a Nottingham Trent University, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem által szervezett okleveles ingatlanszakértői posztgraduális egyetemi képzést is. Ő a Biggeorge’s márkanév alapítója és tulajdonosa, a Biggeorge’s-NV Ingatlanfejlesztő Zrt. társtulajdonosa. 2004-ben elnyerte az „Év Ingatlanos Személyisége” és a „Magyar Ingatlanszakmáért” díjakat.
Nagygyörgy Tibor: A bankok közötti verseny miatt az elmúlt néhány évben jellemzően újabb és újabb lakáshitelezési konstrukciók születtek. A jövő azonban a már meglévő elemekben bevezetett kedvezőbb feltételekben van. Egyre kevesebb olyan új terméket és szolgáltatást lehet már kitalálni, amely ne lenne jelen tőlünk nyugatra is, így a kondíciók lazítása lehet a verseny további motorja. Az elmúlt években a futamidő hosszabbodása egyre elfogadottabb lett. Az embereknek – a havi részletek csökkentése céljából – hozzá kellett szokniuk a 20–25 éves törlesztés gondolatához. A jövedelmek növekedésével és a lakásforgalom élénkülésével, valamint a meglévő hitelek kedvezőbb kondíciójúvá átváltásával azonban egyre többen mérlegelnek az előtörlesztés feltételei alapján is. Ez egy olyan terület, ahol van lehetőség a versenytársakénál kedvezőbb kondíciókat kialakítani. A bankok a termékinnovációról nem mondhatnak le, hiszen a nyugati országokkal összehasonlítva még hatalmas potenciál van a hazai jelzáloghitel-piacon.

hvg.hu: Milyen ingatlanbefektetést ajánl az intézményi és a kisbefektetőknek?

N. T.: Mivel a lakásvásárlás igényli a legkevesebb szakértelmet, valamint ezen a piacon a legkönnyebb tájékozódni, a kisbefektetőknek mindenképpen lakóingatlan-befektetést ajánlok. A legnagyobb értéknövekedési potenciált mindig azok a területek rejtik, amelyek még nincsenek "felfedezve", vagy azok, ahol a lakókörnyezet és infrastruktúra gyökeres javulás előtt áll. Így például a Corvin Sétány, Sasad vagy a kormányzati negyed. Érdemes tehát ilyen városrészekben új építésű lakást venni, lehetőleg az értékesítés legkorábbi fázisában, hiszen a legnagyobb értékemelkedést így a kezdeti alacsonyabb ár és kedvezmények kihasználásával érhetjük el.

Az intézményi befektetők számára jó lehet Budapest belvárosának régi, patinás épületállománya. Ezek funkcionális és részben építészeti átalakítása nagy potenciált rejt többféle ingatlan-beruházásra is. Nálunk még valódi piaci rést jelentenek a belvárosi luxusáruházak is, de ennél jóval nagyobb volumenű fejlesztést bír el a szállodapiac. És persze a luxuslakások kialakítása is sikerrel kecsegtet, ha a helyszín elsőrendű. Nem véletlen, hogy a budapesti piacra lépő nyugat-európai beruházók, ha tehetik, ezekben a szegmensekben jelennek meg zászlóshajó-beruházásaikkal.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség