Veszélyes tbc-fertőzött beteg utazta keresztül Európát
A világ több tucat országának közegészségügyi hatóságai próbálják felkutatni azokat az embereket, akik megfertőződhettek a tbc egy ritka és veszélyes formáját hordozó amerikai férfitól, amikor az illető az Egyesült Államokból Európába repült, s ott szinte keresztülutazta a kontinenst.
Amerikai illetékesek elmondták, hogy a férfi tudta, hogy beteg, s azt tanácsolták neki, hogy ne repüljön, mivel megfertőzhet másokat, de az utazástól nem tiltották el. Az amerikai először Atlantából Párizsba repült május 12-én az Air France 385-ös számú járatával. Görögországba készült esküvőjére. Már Európában volt, amikor az amerikai hatóságok arról tájékoztatták őt, hogy a további vizsgálatok kimutatták, a tbc baktérium sokkal veszélyesebb, mint gondolták, és ellenálló a gyógyszerekre. Karanténba rendelték, s kérték, hogy jelentkezzen az olasz közegészségügyi hatóságoknál.
A férfi két napot Rómában tartózkodott nászúton, de nem jelentkezett a hatóságoknál. Rómából feleségével Prágába repült, és május 24-én a cseh légitársaság 0104-es járatán Montrealba távozott, onnan gépkocsival az Egyesült Államokba hajtott. Nemtörődöm magatartását azzal magyarázta egy atlantai újságnak nyilatkozva, hogy vissza akart térni az Egyesült Államokba, hogy a megfelelő kezelést kapja életben maradásához.
Az amerikai járványellenőrző központ (CDC) kedden javasolta a szóban forgó járatok személyzete és a férfitől legfeljebb két sornyi távolságra utazók orvosi vizsgálatát.
A cseh légitársaság szóvivőjének szerdai tájékoztatása szerint a repülőgép személyzetét már megvizsgálták, és mindenki egészséges. A légitársaság most próbálja felvenni a kapcsolatot az utasokkal a cseh és külföldi hatóságok révén. A francia hatóságok már megkérték az Air France-KLM légitársaságtól az utaslistát. Az olasz hatóságok bejelentették, hogy próbálják felderíteni, nászútja során merre járt, majd miként utazott Prágába az amerikai férfi. Az amerikai hatóságok szerdán közölték, hogy a férfi feleségén elvégzett vizsgálatok negatívnak bizonyultak.
Az egészségügyi világszervezet (WHO) szerdai közleménye szerint kicsi az esélye annak, hogy a férfi megfertőzte volna utastársait, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy nagyon hosszú a betegség lappangási ideje. Az európai járványügyi szakemberek szerdára tervezett stockholmi találkozóján is napirendre került az ügy.
A tuberkolózist baktérium okozza, cseppfertőzéssel terjed emberről emberre. A betegség rendszerint a tüdőt támadja meg. Hőemelkedést, mellkasi fájdalmakat vagy véres köpetet is előidézhet. Antibiotikummal kezelhető, a betegségnek azonban van egy gyógyszerekre ellenálló fajtája, amely nem reagál az általános antibiotikum-kezelésekre. Ezt a tbc baktériumot elsősorban Dél-Afrikában, Kelet-Európában és a Szovjetunió egykori tagállamaiban észlelték. Hogy az amerikai Georgiából származó férfi miként fertőződhetett meg, rejtély az amerikai hatóságok előtt.