Áramtőzsde már az év végén vagy a jövő év elején
Várhatóan az év végén, a jövő év elején megkezdődhet a szervezett villamosenergia-kereskedelem Magyarországon, kezdetben csak napi – fizikai teljesítésű termékekkel – jelentette be Vinkovits András, a Mavir vezérigazgatója, aki szerint a későbbiekben – a piac fejlődésétől függően – megnyitják a derívatív piacot is.
A Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) leányvállalata májusban előtársaságot hozott létre HUPX (Hungarian Power Exchange) néven az áramtőzsde megszervezésére. A szükséges engedélykérelmeket szeptemberben tervezik benyújtani, és még abban a hónapban lehetőséget adnak a piaci szereplőknek arra, hogy részesedést szerezzenek a HUPX-ban.
A HUPX 20 millió forint jegyzett tőkével alakult meg, és a működési engedély kiadásának feltétele a legalább 100 millió forint jegyzett tőke. A törvény meghatározza a rendszerirányító minimum 15 százalékos részesedését, míg a többi engedélyes tulajdoni arányát maximálja.
A többszöri sikertelen próbálkozást követően az áramtőzsde létrehozását most már a teljes piacnyitás is sürgeti, a tőzsde biztosíthatja, hogy a piacon legyenek referenciaárak. A térség számos országában már működik ilyen szabályozott piac, amely keresi a terjeszkedés lehetőségeit – magyarázta a projekt megindításának indokát Vinkovits András.
Az infrastrúktúra kiépítése, attól függően, hogy saját tulajdonú, vagy bérelt informatikai eszközök lesznek, 100 millió, illetve 30-40 millió forintot igényel. A rendszert úgy akarják kiépíteni, hogy lehetőség legyen más áramtőzsdékkel együttműködni, ami növelné a hazai likviditást is.
Az árampiaci szereplők jellemzően egy évre, de legalább egy hónapra szerződnek, mivel a pontos napi fogyasztás nehezen tervezhető. Ezért a napi fölösleget eladhatják a tőzsdén, a hiányt pedig megvásárolhatják.
A jelenleg hatályos törvény szerint az áramtőzsdét még a Magyar Energia Hivatal felügyeli, de az új törvény már - a törvénytervezet szerint – a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (PSZÁF) jelöli meg felügyeleti szervkén.
A derívatív ügyletek várhatóan egy-két éven belül indulhatnak, s ebben keresik az együttműködés lehetőségét a Budapesti Értéktőzsdével – mondta a Mavir vezérigazgatója.