A közmunkások túlnyomó többsége cigány

1 perc

2007.05.01. 11:46

A magyarországi munkaképes romák csupán tíz-húsz százalékának van lehetősége munkába állni - mondta Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter a Roma Polgárjogi Alapítvány (RPA) budapesti Tavaszköszöntő Fesztiválján.

Diszkriminációellenes plakát. Külön utakon
Kiss Péter a fesztivál keretében bemutatott "...akik felépítették Budapestet" című fotókiállítást megnyitó beszédében kitért arra: az a többségi előítélet, hogy a romák nem dolgoznak, miközben a kiállítás anyaga is épp ennek az ellenkezőjét bizonyítja. Kiss hozzátette, hogy a közmunkában részt vevők hetven-nyolcvan százaléka roma ember, és "ez az, ami a sztereotípiával szemben tanulság a többségi társadalom számára".

Horváth Aladár, az RPA elnöke azt mondta: azért is szervezték a fesztivált, mert úgy gondolták, hogy a magyar államnak, a kormánynak, az ellenzéknek, a civil társadalomnak és a gazdasági élet szereplőinek közös a felelőssége abban, hogy minél több cigány ember kerüljön újra vissza a munka világába. Az RPA idén immár harmadik alkalommal rendezte meg kétnapos Tavaszköszöntő Fesztiválját a fővárosi 56-osok terén.

A fotókiállítás archív képei a 70-es, 80-as évekbeli metróépítkezéseket és az azokon dolgozó roma munkásokat ábrázolják. A kiállítás képanyagát a Magyar Távirati Iroda archívumából és Horváth Dávid fotóművész munkáiból gyűjtötték össze. A fotókiállítással a roma munkanélküliségre is fel kívánták hívni a figyelmet.