Megkezdődött az űrhajózás hónapja a Polaris Csillagvizsgálóban

1 perc

2007.04.04. 09:30

Április az űrhajózás hónapja a budapesti Polaris Csillagvizsgálóban, az előadássorozat középpontjában az ötven évvel ezelőtt indult űrverseny áll - közölte a Magyar Csillagászati Egyesület.

A szervezet felhívta a figyelmet arra: a programnak különös aktualitást ad, hogy 27 évvel Farkas Bertalan űrutazása után egy magyar származású űrturista, Charles Simonyi készül az űrbe.
 
Volt egyszer egy szovjet-magyar űrrepülés címmel kedden este Magyari Béla űrhajós tart előadást a Polaris Csillagvizsgálóban, ahol egy hét múlva Horvai Ferenc csillagász a XXI. századi bolygókutatásról beszél.
 
Az űrvárosokig és tovább címmel április 17-én Galántai Zoltán tudománytörténész értekezését hallhatják a résztvevők. Az eseménysorozat április 24-én Almár Iván űrkutató-csillagász Ha jövő, akkor világűr! című előadásával zárul.
 
Az érdeklődők az interneten az elhangzással egy időben is nyomon követhetik az előadásokat, illetve azok anyagát a Magyar Csillagászati Egyesület médiatárából utólag letölthetik.
 
Mint az összegzésben olvasható, az űrkorszak kezdetét az 1957. október 4-én felbocsátott mesterséges hold, a Szputnyik-1 jelentette. Még ugyanabban az évben, a Szputnyik-2 fedélzetén elindult az űrbe az első élőlény, Lajka kutya. 

Jurij Gagarin orosz űrhajós 1961. április 12-én a Vosztok-1 űrhajóval hagyta el a Föld légkörét, majd nyolc évvel később, 1969. július 21-én az amerikai Apollo-11 két űrhajósa szállt le a Holdra. Farkas Bertalan 1980. május 26-án kezdte meg az űrutazást.