Budaházy magyarázkodik: nem akart harcolni

1 perc

2007.03.16. 10:57

Budaházy György elismerte szerzőségét az állami elleni bűncselekmény miatti eljárás alapját képező írással kapcsolatban, azonban elmondta, hogy: "fő célom és az írással is ezt kívántam elérni, hogy a jelenlegi kormányzat elkerüljön a helyéről", továbbá "harc fogalom alatt egyfajta politikai ellenállást értettem", illetve "a felhívás valójában erőszakmentes közügyekben való kiállásra szólítja fel az embereket azzal a céllal, hogy távolítsa el a kormányt”. Ezt a férfi védelmét ellátó Nemzeti Jogvédő Alapítvány (NJA) közölte.

A védelem a gyanúsításokkal szemben ellenvetéssel élt – áll az NJA közleményében. A védelem egyben vitatja, hogy a Szabadság téri szovjet emlékmű a kulturális javak körébe tartozó tárgynak minősülne. Az írás és hangfelvétel a védelem szerint nem valósít meg bűncselekményt, mivel az szerinte nem minősül előkészületi cselekménynek, másrészt az írás egy „demokratikus jogállam vélemény-nyilvánítási szabadsága körébe tartozó politikai állásfoglalásnak minősül”.

A védelem szerint Budaházy felhívása nem a kormány, mint intézmény eltörlésére utalt, hanem annak összetétele megváltozásának szükségességére, megszólítva azon társadalmi rétegeket, akiket hátrányos érint a mostani kormány működése.

A Nemzeti Nyomozó Irodában (NNI) éjfélig tartott Budaházy György kihallgatása - mondta a Magyar Rádiónak a csütörtökön őrizetbe vett férfi ügyvédje. Gaudi Nagy Tamás közölte: védencét két bűncselekménnyel gyanúsítják.

Az egyik az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatásának előkészülete, mert két hete felhívást tett közzé a kormány leváltására, a másik a szeptember 18-i szovjet emlékmű megrongálása kapcsán rongálás bűntettének minősített esete.
Gaudi Nagy Tamás elmondta, az utóbbi esetben kétmillió forintot meghaladó kárt rónak védence terhére, amit azért vitatnak, mert a címer levétele nem okoz ilyen mértékű kárt. A másik pedig szerinte egy rendkívül jelentős és súlyos bűncselekmény, amire nem is volt példa 1990 óta.