Kikre leselkedik az alattomos Chlamydia?

4 perc

2007.02.01. 04:30

A Chlamydia az egyik leggyakoribb, ám legkevésbé kezelt szexuális úton terjedő megbetegedés. Mivel a nők 70, a férfiak 50 százalékánál rejtőzködik, jobb, ha tisztába vagyunk a tünetekkel. Hogyan előzhető meg a fertőzés, illetve milyen kezelések segítenek, ha már megtörtént a baj?

Elkerülhetetlen, hogy életünk során ne találkozzunk kórokozókkal: kivétel nélkül átesünk fertőzéseken, s könnyen összeszedhetünk szexuális úton terjedő betegségeket is. Ezek a nyavalyák a szaporítószervek mellett nemcsak a vizeletkiválasztást, de az egész szervezetet is érinthetik. A kórokozók lehetnek baktériumok, vírusok, gombák; a fertőzés hüvelyi vagy anális közösüléssel, orális szex révén, de vér útján is terjedhet. A több mint huszonötféle, nemi úton terjedő betegség közül klinikailag a legjelentősebbek közé tartozik a Chlamydia trachomatis és a Human Papillomavírus (HPV), de a ranglista elején található a Trichomonas Vaginalis és a Herpes genitalis is.

„Szexuális úton terjedő betegség, más módon nem fertőz, veszélyes, amely az esetek 70 százalékban tünetmentes" - mondta a hvg.hu-nak Dr. Deák Judit, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi docense. Főleg nőknél okoz problémát, de férfiaknál is meddőséget okozhat. A fel nem fedezett és időben nem kezelt betegség súlyos következményekkel jár.”Dr. Deák Judit szerint a chlamydia általános fertőzés, Magyarországon 2-10 százalékos az előfordulása. Azokban a megyékben (például Vas megye), ahol felvilágosultak az emberek, illetve a higiéniai, gazdasági szempontok is megfelelőek, alacsony, de például Borsodban 9,8 százalékos a betegség előfordulása.

Mindenki veszélyeztetett
© dripnet
A Chlamydia az egyik legkönnyebben beszerezhető betegség a férfiakra és a nőkre egyaránt veszélyes. A húgyivarszervi kór a torkot, a végbelet és a szemet is megbetegítheti. Leginkább a fiatal korosztályt érinti, de minden szexuálisan aktív ember számára veszedelmes. Előszeretettel támadja meg a nyálkahártyát, így többek között a szem kötőhártyáját. A Chlamydia trachomatis rendszertanilag a baktériumok és vírusok közé sorolható, azaz egy vírusszerűen viselkedő parazita. Képtelen önálló szaporodásra, a gazdaszervezet citoplazmájában szaporodik. Háromheti érési ciklusa után a megbetegített sejtekből kilépve keres újabb fertőzhető sejteket.

A betegség emcsak nemi közösüléssel terjed: az orális szex mellett a szexuális segédeszközök közös használata is a fertőzés forrásává válhat. Az újszülöttek a beteg anya szülőútjain áthaladva fertőződhetnek. (A madarak által terjesztett Chlamydia psittaci viszont a tojáson lévő egyéb baktériumokkal is bevihető a szervezetbe.) Nem lehet elkapni csókolózás, ölelés útján, nem fertőz törölközőn, csészén, tányéron, evőeszközökön, de a vécéülőkén keresztül sem. Az uszoda vagy más, közös fürdőzés sem jelent veszélyforrást. Deák Judittól megtudtuk, az úgynevezett uszoda konjunktivis-ért (kötőhártya-gyulladás) sem a chlamydia a felelős, ez csupán a hűtlenkedő partnerek mentsvára. A vírus által okozott szemgyulladás csak közvetlen szexuális kontaktus útján szedhető össze.

Jelek és tünetek

Nagyjából a nők hetven, a férfiak 50 százaléka tünetmentes, a többiek nem veszik komolyan az enyhe tüneteket. Nők esetében egyértelműen chlamydia-fertőzésre utal a szokatlan hüvelyfolyás, gyakori vizelési kényszer, fájdalmas vizeletürítés, menstruációk közötti bevérzés, alhasi fájdalom, közösüléskor fellépő fájdalom. Az anális és az orális közösülés a végbél és a garat fájdalommal és gennyes váladékozásával járó megbetegedéshez vezethet. A férfiak a fertőződés után 4-28 nappal vizelés közben égető érzést tapasztalhatnak. A húgycsőből gyakran fájdalommal ürül a gennyes váladék, amely hígabb, mint gonorrea esetén. Reggel a pénisz nyílása vörös lehet, a beszáradt váladéktól összetapad.

A fertőzést tenyésztéssel, enzimes immundiagnosztikával, direkt immunfluorescens festéssel, DNS hibridizációs és amplifikációs technikával lehet kimutatni. A kezeletlen chlamydia-fertőzés néhány hét múlva már tünetmentes, gyakran azonban hosszabb-rövidebb idő után újra fellép; májkörüli gyulladás okozója is lehet, máskor izületi duzzanattal is járhat.

Vizsgálat és kezelés (Oldaltörés)

A Chlamydia-szűrés koránt sem fájdalmas, annál inkább kellemetlen. Nemcsak a nőgyógyász adhat beutalót, hanem a háziorvos is. A vizsgálatokat a legközelebbi kórház STD-ambulanciáján végzik el. Gyakran elég egy egyszerű vizeletanalízis, de előfordulhat, hogy a húgyutak, a méhnyak, a végbél és a torok váladékát is elemezni kell, emellett a szem vizsgálata sem maradhat el. A hüvelykenet és a vér elemzése nem minden esetben elég a felderítéshez

Nem fájdalmas a szűrés,
csak kellemetlen
© dripnet
A betegség antibiotikummal jól kezelhető, a visszafertőződés megelőzése érdekében a partnert minden esetben kezelni kell. Ha egyszer a chlamydiát sikeresen kiirtottuk, nem tér vissza többet, hacsak újabb fertőzést nem szedünk össze.

Kúra nélkül az infekció a test többi részére is átterjed, hosszútávú egészségügyi problémákat előidézve ezáltal. Nőknél szinte mindig előfordul a medencegyulladás, gyakori a méhen kívüli terhesség, meddőség, vetélés és koraszülés. A chlamydia terhesség és szoptatás alatt is eredményesen gyógyítható. Ha ez elmarad, az újszülöttnél tüdő- és kötőhártya-gyulladást okozhat. A férfiaknál fájdalmas here-gyulladást, ezáltal a nemzőképesség csökkenését idézheti elő, emellett a Reiter-szindróma is jelentkezhet (izületi-, húgyúti- és szemgyulladás formájában).

Előzzük meg a bajt!

A szexuális együttlétek előtt beszéljük meg partnerünkkel a védekezés lehetőségét. Ma már férfiak és nők számára is kapható óvszer, emellett alkalmazható helyi fogamzásgátló és antibakteriális hatású hüvelytabletta vagy krém is. További jó tanács, hogy éljünk monogám párkapcsolatban, aktus után zuhanyozzunk, jelenjünk meg rendszeres szűrővizsgálaton, a nők pedig ne végezzenek felesleges hüvelyöblítéseket. Amint a fent említett tüneteket észleljük, függesszük fel szexuális tevékenységünket.

Az antibiotikumos kezeléseket kiegészíthetjük természetes megoldásokkal. Immunerősítésre használjunk lapacho-, kasvirág-, macskakarom-, citromfű teát és vitaminokat. A hüvelyflóra regenerálásához alkalmazzunk gyulladáscsökkentő kamilla- és zsályateás öblítést, tejsavbaktériumos kúpokat. Kezeljük a bajt természetes baktériumölőkkel: fogyasszuk a grépfrútmag cseppjeit, lemosáshoz forduljunk az áldásos teafaolajhoz, a propoliszt kúpként alkalmazzuk, illetve együnk sok fokhagymát és vöröshagymát.