Gisele Bündchen szerint az anorexia oka nem a divat

2 perc

2007.01.22. 13:16

A dögös brazil modell megvédte a divatvilágot a Brazíliából indult, lassan világméretűvé dagadó, az anorexiáról folyó vitában.

Giselle Bündchen
Ő csak tudja
© AP
A brazilok számára a megjelenés, a divat, a stílus nagyon fontos, élen járnak a plasztikai műtétek számát tekintve és számos újítást köszönhet nekik a szépségipar (brasilian wax, brasilian thong), de a szupermodellek jelentős része is brazil származású (Bündchen, Fernanda Tavares, Adriana Lima). Eddig szinte bármit megengedettnek tekintettek a szépség érdekében, de most az anorexia, mint jelenség került terítékre, miután az utóbbi időben négy fiatal lány is meghalt kóros soványságban, köztük a 21 éves modell, Ana Carolina Reston.

Sokan a divatot, a mediatizált divatipart kezdték el hibáztatni, a rossz példát, amit a hétköznapi lányoknak mutatnak a modellek a médián keresztül. A nagy cégek, a sajtó elvárásait, amik miatt éheznek a kifutón szereplő lányok. Gisele Bündchen azonban egészen másképp gondolja. "Soha nem volt ilyen problémám, mert nagyon erős a családi hátterem" - nyilatkozta a helyi Globo nevű lapnak. "A szülők a felelősek, nem a divat" - hárított az egész iparág nevében a topmodell. "Mindenki tudja, hogy a modellek számára az az elvárás, hogy vékonyak legyenek. De nem lehet ez alapján általánosítani és azt mondani, hogy minden modell anorexiás" - mondta Bündchen.

Nos, Gisele valóban soha nem volt túl sovány, mindig is az átlagnál teltebb idomairól volt híres, valószínűleg ezzel bűvölte el annak idején Leonardo di Capriot is. Feltűnését a kifutókon és a divatlapok oldalain a "katemoss korszak" végeként üdvözölték, de sajnos hiába Gisele és brazil kolléganői egészségesnek mondható vékonysága és nőies alkata, ettől még a divatbemutatókon továbbra is sok kóros külsejű lány foglalkoztatnak.


A divatvilág felelőssége megkerülhetetlen és elsősorban a nagy divatházaknak kellene példát mutatniuk, önkéntesen lemondva mind a kifutón, mind a hirdetésekben az anorexiás külsejű lányokról. Hiába próbálkoznak külső szereplők a szabályozással, Madridban a modellek testtömeg indexének (BMI) minimalizásával akarták rászorítani a cégeket az átlagoshoz jobban közelítő lányok alkalmazására, Olaszországban az alkalmazók bizonyítékot kértek a lányoktól, hogy nem szenvednek evési rendellenességtől. Hosszú távon az ilyen jellegű előírások nem hozhatnak tartós eredményt, pusztán a BMI alapján nem dönthető el, egészséges-e egy adott modell külseje vagy sem, az orvosi igazolás pedig csak a felelősség elhárítására jó, látszatintézkedés mindkettő.

De Gisele mégis fontos szempontot vetett fel, a család felelőssége sem elhanyagolható, ahogy ezt az ő példája is bizonyítja. Bundchen 14 évesen egy három hónapos japán modell munkával kezdte karrierjét, és azt mondja, a szülői támogatás nélkül ma sehol sem lenne. "Elmész otthonról, elveszted a szüleid védelmét, de közben tudod, hogy a támogatásuk megmarad." - nyilatkozta Gisele, akinek egyébként öt lánytestvére van.

A szakértők szerint az a gond az anorexiával, hogy a család szégyelli, nehezen ismeri fel, nincsenek eszközei a megoldáshoz, sokan a drogosokhoz hasonlítják az önéheztető lányok helyzetét. A jelenlegi médiavihar viszont mindenképpen jó dolog, hátha több szülő veszi észre időben az ijesztő jeleket és kér/ad megfelelő segítséget.


Kádár Mónika