Drágul a külföldi nyaralás

5 perc

2006.07.06. 11:35

A gyenge forint megtizedelte a külföldi vakációt tervezők pénzét. Az utazási irodák ráadásul nemcsak nyíltan, hanem időnként burkoltan vagy akár jogsértő módon emelik áraikat.

HVG
Fatalista utazásszervezők jobban tették volna, ha 2006-ban fel sem húzzák a rolót, hiszen 2000-ben a Jorgos Travel, 2002-ben a West Travel, 2004-ben pedig az Eurotours dobta be a törülközőt, így szakmai körökben már a tavasszal azt találgatták, az idén ki kerül sorra. Pedig akkor még szó sem volt 285 forintos euróárfolyamról, még az előrelátóbbak vagy éppen a nagyobb haszonra ácsingózók is csak 270-275 forinttal kalkuláltak. Így nem meglepő, hogy a forint mélyrepülése dilemma elé állította a kiutaztatással foglalkozó, évente mintegy 700-800 ezer turista kegyeiért versengő több mint félezer irodát: vagy árat emelnek, ami az óriási túlkínálat miatt már egy-két héten belül ronthatja a piaci pozíciójukat, vagy a nagyobb forgalomban bízva kockáztatnak, amivel viszont veszélybe sodorhatják a vállalkozást és persze az utasokat is.

A választott árpolitika a jelek szerint tulajdonostól és mérettől független (lásd táblázatunkat), az igazság pillanata pedig úgyis csak augusztus végén, szeptember elején jön el. Többnyire ugyanis a szezon végi elszámoláskor derül ki, van-e elég pénz a hátralékok kifizetésére, vagyis sikerült-e utasokkal megtölteni a lekötött charterjáratokat és szállodai szobákat. A nagyobb tartalékkal rendelkező, tőkeerős cégek kétségtelenül előnyben vannak, ők ugyanis már előre, akár 260-265 forintos euróárfolyamon kifizették a számlák tetemes részét, így most nem kell árat emelniük, és a nagyvonalú gesztusból még veszteségük sem keletkezik. Így történt ez például a közös, tunéziai-magyar tulajdonosi körhöz tartozó Best Reisen és Medina Tours esetében, amelyek egyelőre tartják tarifáikat, miközben a világ legnagyobb utazási vállalkozásának, a tőkeerőben ugyancsak nem szűkölködő osztrák-német TUI csoportnak a magyarországi leányvállalata 7 százalékos áremelésről döntött. Bár a franchise-rendszert működtető anyacég piaci vélemények szerint mintegy 30 százalékos árréssel dolgozik, ezúttal túlságosan alacsony árfolyammal kalkulált.

Az utazásszervezők mindenesetre árgus szemmel figyelik, mit tesz a másik, és zömük előbb-utóbb várhatóan rászánja magát az 5 és 10 százalék közötti áremelésre. Nem mindegy azonban, milyen mértékű a drágulás, és mikortól lép életbe. Az utazási szerződésben meghatározott díjakat ugyanis a jogszabályok alapján legfeljebb 10 százalékkal lehet emelni, de azt is csak meghatározott feltételekkel, így például legkésőbb 20 nappal az indulás előtt.

A cikk 2. része (Oldaltörés)

HVG
Az időérzék azonban nem erősségük az utazási irodáknak, legalábbis ezt tapasztalták a fogyasztóvédők. A leggyakoribb eset az, hogy az utazásszervezők a repülőgépek üzemanyagának, a kerozinnak a drágulására hivatkozva fizettetnek 4-5 ezer forinttal többet, mint amennyi az eredeti kontraktusban szerepel. Az utazási szerződést szabályozó kormányrendelet ugyanis az árfolyammozgás, valamint az adók és illetékek módosulása mellett valóban lehetővé teszi a díjemelést a közlekedési költségek változása esetén - ám csak abban az esetben, ha az nemzetközi egyezményen alapuló díjszabás vagy hatósági ár változása miatt történik, nem beszélve arról, hogy az utazás megkezdése előtti három hét akkor is tabu. Miután a szabálytalan gyakorlat már tavaly nyáron elharapózott, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség az idén már nem elégszik meg a figyelmeztetéssel, hanem közérdekű keresettel bírósághoz fordul. Ezt valószínűleg már az sem akadályozhatja meg, hogy a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége a jogszabály módosítását kezdeményezte, hogy az árfolyammozgáshoz hasonlóan az üzemanyagárak kiszámíthatatlan emelkedését se kelljen lenyelniük. A Magyar Turisztikai Hivatalban elkészítették ugyan a rendelet tervezetét, ám az még az úgynevezett tárcaköröztetésre sem ment ki. Igaz, ebben az idényben már a fogyasztóvédők pereskedése sem hozhat közvetlen eredményt, ítélet ugyanis leghamarabb az ősszel várható.

A megtévesztően alacsony árak miatt azonban már az idén is eljárásokra számíthatnak az utazási irodák, méghozzá nemcsak a fogyasztóvédelem, hanem a komolyabb büntetési tételeket is kiszabó Gazdasági Versenyhivatal (GVH) részéről is. A GVH szolgáltatási irodájának vezetője, Torjákné Amberger Teréz a HVG-nek elmondta, hogy a reklám- és a versenytörvényt is megsérthetik azok az utazási irodák, amelyek egy-egy ajánlat esetében csak az alapszolgáltatás árát hirdetik, számos kötelező szolgáltatást viszont elhallgatnak, így kúszik fel a 99 ezer forintos akciós ár 130-140 ezer forintra.

Az árérzékenység egyébként annyira meghatározó a magyar turisták körében, hogy a szakmabeliek úgy tartják: a terrorveszélyes övezetek biztosan számíthatnak a magyarokra, csak olcsó legyen a szolgáltatás. A tapasztalatok szerint a rettenthetetlen magyar turistáknak csak a szennyezett ivóvizű Miskolctól szállt inukba a bátorságuk (lásd Karsztvíz sújtotta övezet című írásunkat). A külföldre utazni vágyóknak az sem szegi kedvét, hogy az idén már három magyar áldozata is volt a turistaparadicsomokban elkövetett merényleteknek. Áprilisban az egyiptomi Dahabban ketten haltak meg, a múlt héten a törökországi Antalyában pedig egy magyar vesztette életét, az utazási irodák forgalmán azonban ez mit sem változtatott.

Az utazásszervezők lobbierejének köszönhetően a Külügyminisztérium nem sieti el, hogy újabb országokat vegyen fel arra a listára, ahová nem javasolja a kiruccanást. Így, bár Egyiptomban az elmúlt két évben már csaknem 150 halálos áldozatuk volt a turisták elleni terrorista akcióknak, az odautazás a külügyi tárca szerint mindössze "fokozott biztonsági kockázatot rejt". Ebben az esetben ugyanis nem lép életbe az utazási szerződéseket szabályozó kormányrendeletnek az a passzusa, miszerint az utas minden további indoklás nélkül bármikor elállhat az utazástól, és a befizetett pénzt is vissza kell kapnia, ha a szóban forgó úti cél felkerül a külügyi listára. A tárca konzuli főosztályának vezetője, Takács László a HVG kérdésére diplomatikusan csak annyit mondott, hogy jó az együttműködésük az utazási irodákkal. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a Külügyminisztérium felnőttként kezeli az állampolgárokat, akik szabadon mérlegelhetik, hová utazzanak, és pusztán a merényletveszély miatt Madrid vagy London sem ajánlatosabb, mint Dahab vagy Antalya.

A kiutaztatók mindenesetre bizakodók: az elmúlt évekhez hasonlóan az idén is 10-15 százalékos piacbővüléssel számolnak. A magyar turistáknak azonban még a többnapos külföldi utak esetében is csak az egytizede kér segítséget utazásszervezőtől, vagyis a külföldi utazási szolgáltatásokra évente elköltött csaknem 600 milliárd forintnak csupán a töredéke fut rajtuk keresztül. Az egyéni utazók viszont, amint átlépik a határt és benzint vesznek vagy szállásra költenek, azonnal és közvetlenül érzik, milyen keveset ér újabban a forintjuk. Ezért az Ecostat kutatásvezetője, Liskáné Pólya Lenke arra számít, hogy a magyar valuta gyengélkedése összességében a belföldi turizmusnak kedvez: sokan balatoni nyaralással pótolhatják a drága eurót felemésztő olasz tengerparti utat, miközben a külföldieknek most érdemes Magyarországra jönniük, hogy élvezzék az olcsó forint előnyét.

SZABÓ YVETTE