Gyurcsány: nem folytatunk titkos tárgyalásokat

2 perc

2006.11.25. 09:40

A jelenlegi kormány a munkavállalók oldalán áll, de a közös felelősség miatt nem ígérheti meg, hogy az egyensúly érdekében hozandó intézkedések, a reformok fő elvein változtatni lehet - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szombaton, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) kongresszusán.

A kormány és a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ kapcsolata továbbra is a közös baloldali értékek alapján áll, de ennek a kapcsolatnak nemcsak a mára, hanem a jövőre is vonatkoznia kell. A kormány baloldali elkötelezettsége, attitűdje nem változott. Egy baloldali kormánynak - de nem is csak baloldali, hanem minden tisztességes kormánynak - a gyengébbek oldalán kell állnia, ezek a munkavállalók - mondta a miniszterelnök.
 
Gyurcsány Ferenc ugyanakkor hangsúlyozta: közös felelősség alapján nem ígérhető, hogy az egyensúly érdekében hozandó intézkedések, a reformok fő elvein változtatni lehet.
 
A kormányfő szerint a 2002-2006 közötti bér- és szociális intézkedések a hosszú évek adóssága alapján elvárhatók, de nem kellően végiggondoltak és megalapozottak voltak. Mint mondta, a cél nem változott, de a tempót vissza kell fogni, 2007 az erőgyűjtés éve lesz. 

A miniszterelnök külön is foglalkozott a kongresszus pénteki vitájában megfogalmazott véleménnyel, miszerint a tőke és a politika cinkosan összekacsint a munkavállalók mögött. Reagált arra is, hogy több felszólaló is bírálta a liberális gazdaságpolitikát. 
 
Gyurcsány Ferenc kijelentette: sem ő, sem kormányának más tagjai nem folytatnak magán- vagy titkos tárgyalásokat a tőke képviselőivel, nem részesei valamiféle, a munkavállalók érdekeivel ellentétes paktumnak. Ez alapvetően ellentétes volna egy baloldali kormány elveivel. 

A liberális gazdaságpolitika bírálatával kapcsolatban megjegyezte: a baloldal, így a szakszervezetek egyes képviselői gyakorta - főként kiélezett helyzetekben - ösztönösen és indokolatlanul, kellő megalapozottság nélkül mondanak bíráló szavakat a liberalizmusra. 

Ha a baloldaliak büszkék elveikre, s elvárják, hogy ezt mások is tiszteletben tartsák, akkor erre joggal tarthatnak igényt a liberálisok és a konzervatívok is - hangsúlyozta a miniszterelnök, aki visszautasította azt is, hogy túlzott lenne a liberálisok befolyása a kormányban. 

Az elmúlt évek több olyan intézkedését hozta fel példaként, amely szerinte bizonyíthatja a munkavállalóknak a kormány szociáldemokrata elkötelezettségét. Így például a Munka törvénykönyv munkavállaló- és szakszervezetbarát módosításait, az érdekegyeztetés megerősítését. 

Pataky Péter, az MSZOSZ megbízott elnöke tolmácsolta azt az igényt a miniszterelnöknek, hogy érdemi párbeszédet óhajtanak szakszervezetek a kormánnyal. 

A keresetek emeléseknek követniük kell a teljesítményeket és jövőre is legalább a reálbérek szinten tartását kellene elérni. A reformintézkedéseknél nagyobb megfontoltságot várnak el, az öngondoskodási elemeket nem lehet a munkavállalókra háruló nagyobb terhekkel együtt érvényesíteni - tette hozzá Pataky Péter. 

Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke úgy vélekedett, hogy a munkavállalók nem fordultak el a kormánytól, de azt sem mondhatná, hogy támogatják. Inkább kivárás jellemzi magatartásukat.