Fizetéslevonás járhat a dohányzásért?

1 perc

2006.11.17. 07:09

Olaszország lehet az első állam, ahol a dohányzás miatt elmaradt munkáért járó pénzt levonják az alkalmazottak fizetéséből - adta hírül a Reuters.

Olaszország az elsők között volt Európában már akkor is, mikor a dohányzásra kijelölt helyekre szorították vissza a füstölgőket a munkahelyeken, most pedig újabb szigorítás készülődik: egy javaslat szerint a dohányos alkalmazottak fizetését csökkenteni kellene a káros szenvedéllyel töltött idő miatt elmaradó munka díjával.

A személyügyi vezetők ágazatközi munkacsoportja (Intersectoral Group of Personel Directors - GIDP) felmérést készített a munkahelyi dohányzás és a termelékenység összefüggéseiről. A 141 munkahely adatait összesítő elemzés szerint átlagban négy percet vesz el a munkából, míg az alkalmazott eljut a dohányzásra kijelölt helyre és visszaér onnan, a cigaretta elszívása pedig hat percet vesz igénybe. Egy nyolcórás műszakból mindez még egy mérsékelten szenvedélyes dohányos esetében is 60-80 perc körüli időt vesz el, és jelentősen csökkenti a produktivitást, így az egész gazdaság versenyképességét is.

„Nem büntetni akarom az alkalmazottakat, inkább visszatartom a fizetés egy részét, amelyet a cigarettázással töltött idő alatt kerestek volna” - mondta a munkacsoport elnöke, Paolo Citterio.

Az olasz kormány minden nyilvános helyen és munkahelyen megtiltotta a dohányzást 2005-ben, hogy megvédje az embereket a passzív dohányzás veszélyétől.

Az olaszok úgy tartják magukról, hogy remekül tudnak bármilyen szabályt kikerülni, ezért még őket is meglepte a törvény széleskörű elfogadottsága. Ugyanakkor - amint az elemzés kimutatta - az állandó járkálás a dohányzóba csökkenti a munka hatásfokát is.

Habár az olaszoknak csak 24 százaléka dohányzik, a népesség alkalmazásban álló részében sokkal nagyobb, 45 százalékos az arányuk, igaz, ez 60 százalékról csökkent erre a szintre a 2005-ös szigorítás óta.

Citterio ezért továbbra is a napirenden akarja tartani a dohányzás kérdését minden, a kormány, a munkaadók és a szakszervezetek között zajló tárgyaláson.