Nyugdíjlázadás a fegyveres testületeknél?

2 perc

2006.11.10. 09:41

Tömeges pályaelhagyást jósol, elfogadhatatlannak tartja a szolgálati nyugdíj eddigi szabályainak megváltoztatását a jelenlegi nyomott bérek mellett Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke. Kondorosi Ferenc, minisztériumi államtitkár szerint lesznek változások, de sokan tájékozatlanok azok mibenlétéről.

Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége elnöke az InfoRádióban (www.inforadio.hu) elmondta: a kormány változtatni akar a fegyveres szolgálatok nyugdíjrendszerén, és tudomásuk szerint a kormány 2007 közepéig előterjeszti erre vonatkozó javaslataikat. Gergényi és két helyettesének távozása csak a jéghegy csúcsa - már hónapokkal ezelőtt elindult a pályaelhagyás, és ez tömegessé válhat. A fegyveres testületek tagjai ki akarják használni a lehetőséget, hogy még a kedvező nyugdíjszámítási rendszer alapján mehetnek nyugdíjba. Így nemcsak a vezetők, hanem beosztott rendőrök, hivatalos katonák, vámosok, tűzoltók, börtönőrök is tömegesen elhagyhatják a fegyveres rendvédelmi szférát – jósolta a szövetség elnöke.

Kónya elismerte, hogy a szolgálat nyugdíj jelenlegi szabályozása szerint 25 év szolgálati idő után, a civilekénél kedvezőbb számítási rendszer alapján kérhetik nyugdíjazásukat a rendvédelmi dolgozók. E juttatás fejében azonban vállalták hivatásukat, életük kockáztatását, és a nyomott fizetéseket – nem ritka a 60-70 ezer forintos nettó fizetés sem. A kormányzat most ezt a juttatást akarja egyoldalúan elvenni. A szakszervezet megpróbál kompromisszumra jutni, ha nem sikerül, törvényes eszközökhöz, például a sztrájkhoz nyúl. A legradikálisabb a tömeges pályaelhagyás lesz.

Kondorosi Ferenc, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára az InfoRádiónak nyilatkozva (www.inforadio.hu )elismerte, hogy sokan elhagyják a pályát, elsősorban azért, mert bizonytalannak érzik a jövőt és nem elég tájékozottak. "Fontosnak tartjuk, hogy a rendőri vezetők a pályán maradjanak, mert értékes szakmai tapasztalatuk hozzájárul a közbiztonság védelméhez. Alkotmányos érdek a rendőrség stabil működése” – fejtette ki az államtitkár, és kijelentette: „akinek húsz éves szolgálati viszonya van, az a jelenleg érvényes szabályok szerint mehet nyugdíjba a későbbiekben is”.

Kondorosi ugyanakkor utalt arra, hogy a konvergenciaprogram és a kormány elképzelései szerint a szolgálati jogviszonyokat közelíteni kell. „A társadalmi igazságossággal is szemben áll, hogy valaki viszonylag fiatalon szép nyugdíjat és egyúttal fizetést is kapjon” – tette hozzá. „Jelenleg a jogszabály egyeztetése folyik, jóváhagyása után folyamatosan vezetjük be” - hangsúlyozta az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára.

A Népszabadság úgy tudja, legkorábban csak 2008. január elsejétől léphetnek életbe a rendvédelmi szervek dolgozóinak nyugdíjazását megszigorító új szabályok. A változás fontos eleme lehet, hogy megváltozik a szolgálati idő beszámítása a nyugdíjba, és annak megállapításánál nem veszik majd figyelembe a pótélékokat, jutalmakat és a szabadság megváltását.