Végelszámoláskor jár-e felmondási védelem a kismamáknak?

2 perc

2006.10.20. 08:52

Táppénzen lévő kismamát megillet-e a felmondási védelem, ha a cégvezető végelszámolást indít? A cég törlésével automatikusan megszűnik-e a táppénzen lévő kismama munkaviszonya? Olvasói kérdésekre dr. Viszló László, a hvg.hu munkajogásza válaszolt.

"Kavicsgym"

Munkáltatóm (Kft.) októberben végelszámolást indított. Én jelenleg 34 hetes veszélyeztetett terhesként, táppénzen vagyok itthon. A munkáltató felajánlott egy nevetséges összeget a közös megegyezésű mielőbbi munkaviszony-megszüntetésért - de én ezt el szeretném utasítani, s a lehető legtovább húzni a munkaviszonyt, hogy jogosult lehessek a különböző ellátásokra (TGYÁS, GYED) Táppénzállományban a végelszámolás ideje alatt megillet-e engem a felmondási védelem? Vagy rendes felmondással nekem is felmondhatnak? És ha a közös megegyezést megtagadom, akkor legkorábban a cég törlésekor szűnik-e meg a munkaviszonyom? Mi a legrövidebb ideje a végelszámolás kifutásának?

Jelen esetben a munkáltató jogutód nélkül szűnik meg, ez a munkaviszonyának a megszűnési módja. Ilyen esetben a munkavállalót megilleti a végkielégítés és a felmondási idő felére (felmentési idő) járó átlagkereset. Mivel a jogviszonya nem megszüntetésre kerül (rendes felmondás) hanem megzsűnik, nincs is felmondási tilalom. A végelszámoló köteles intézkedni az Önt megillető járandóságok kifizetéséről, egyébként maga az eljárás tekintettel arra, hogy nem felszámolásról van szó egyszerűsített eljárásban 120 nap alatt lebonyolítható.

"legyen"

Tanfolyam, vagy munkagyakorlat céljából  hetente néhány napra külföldre kell utaznom. Utazásom a rendes munkaidőn kívül esik, ellentételezést nem kapok érte. Munkaszerződésemben csupány annyi szerepel, hogy utazásra igénybe vehetnek. Kötelezhetnek-e, hogy 6-8 óra munkavégzés után még ugyanannyit utazzak, ráadásul ellentételezés nélkül? Napidíjból, 1800 forintból kell-e állnom a költségeimet, vagy az a szükséges kiadásaimon felül járna nekem?  Jár-e nekem készenléti díjként a bérem bizonyos százaléka az utazás időtartamára, és milyen mértékben? A munkaidő utáni utazás túlórának tekintehtő-e?

"Belföldi kiküldetés esetén, ha az utazási idő a munkavállaló munkaidő-beosztása szerinti munkaidőn kívül esik, a munkavállalót - kollektív szerződés eltérő rendelkezése hiányában - személyi alapbére negyven százaléka illeti meg." A munkáltató a Munka Törvénykönyve szerint köteles a szükségesen és indokoltan felmerült költségek megtérítésére. Abban az esetben, ha erre nem nyújt fedezetet a napidíj Ön tételes elszámolással jogosult a különbözetre. Az utazásra (vezetésre)  fordított idő, amennyiben erre kötelezik, véleményem szerint  munkaidő része,  azaz túlmunkadíjra is jogosíthat. Szerencsés azonban az lenne ha ezt a problémakört  leszabályoznák egy munkaszerződés kiegészítésben tekintettel a részletes jogi szabályozás hiányára.