Kirúgtak az állásodból? Vágj vissza!

2 perc

2006.10.03. 06:42

„Miért pont én?” „Hol találok másik állást?” Ezek a kérdések óhatatlanul fölmerülnek az emberben, hogyha nemrég bocsátották el munkahelyéről. A probléma akkor csúcsosodik ki igazán, amikor az állásinterjún arról faggatnak, hogy miért jöttél el előző munkahelyedről, ráadásul nem létező referenciáidat is kérik. Mi a teendő ilyenkor? Tippek.

Ha úgy érzed, hogy egy helyben
topogsz, lazíts!
© sxc.hu
Ne ess pánikba!

Már az álláskeresés gondolatától görcsbe rándul a gyomrod? Ne csüggedj, azért mert elbocsátottak előző munkahelyedről, esetleg te mondtál föl, nem kell hosszú ideig állás — és fizetés — nélkül tengődnöd. Pihenj pár napot és vesd bele magad az álláskeresésbe! Ne hagyd, hogy a kudarc letörjön, vágj vissza múltbéli munkaadódnak azzal, hogy sokkal jobb állást találsz, mint amit otthagytál!

Ne keress bűnbakot!

Ahhoz, hogy esélyeidet — és reményedet egy új állásra — ne befolyásolja kudarcod fölött érzett elkeseredésed, először is jöjj tisztába az érzéseiddel! Igyekezz elkerülni az önmarcangolást, ne azon rágódj, hogy vajon kinek a hibájából lettél munkanélküli: kezdettől fogva utált a főnököd, kifúrt az irigy kollégád vagy helyrehozhatatlanul elszúrtál egy vállalati projektet.

Természetes védelmi mechanizmus, hogy kudarcodat megpróbálod külső okokkal magyarázni, ettől azonban nem fogod jobban érezni magad. Sőt, hatékonyságod mellett nyitottságod is csökken, ezáltal könnyen elszalaszthatod a kínálkozó munkalehetőségeket. Bizonyára nehéz lesz, de próbáld meg tárgyilagosan szemlélni jelenlegi helyzetedet, ne dagonyázz az önsajnálatban, inkább keresd meg azokat a mozzanatokat, tanulságokat, amelyekből hosszú távon profitálhatsz, és amelyek hozzásegítenek ahhoz, hogy az előzőnél kedvezőbb állásajánlatot zsebelhess be.

Ne kérj ajánlólevelet főnöködtől, ha az kirúgott!

Szükséged van egy korrekt ajánlólevélre? Nem biztos, hogy kéréseddel érdemes megkörnyékezned főnöködet, főleg, ha ő rúgott ki.  Ennek ellenére előfordulhat, hogy volt munkaadód kedvező és jól hasznosítható ajánlólevelet nyom a kezedbe —  talán azért, hogy ezzel mielőbb az ajtón kívülre száműzzön. Érdemes ilyenkor a főnököd szemével, kívülállóként szemlélni saját tevékenységedet és a vállalatnál betöltött munkakörödet. Amennyiben fölmerül benned a gyanú, hogy ajánlóleveled nem válik majd a hasznodra, mert főnököd negatívan értékeli a vállaltnál eltöltött éveidet, inkább mondj le a referenciáról.

Számos vállalatnál azonban nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy az elbocsátott kolléga megkapja a szükséges referenciákat, olykor még abban is segítenek, hogy egy másik vállalatnál mielőbb el tudjon helyezkedni.

Dilemma: ajánlólevéllel vagy anélkül (Oldaltörés)

Az ajánlólevél tanusítja, hogy 
megbízható munkaerő vagy
© sxc.hu
Ajánlólevélre van szükséged?

Kellemetlen helyzetbe kerülhetsz, ha kirúgott a főnököd és mégis ajánlólevelet kell kérned tőle. Mi a teendő ilyenkor? Kihez fordulhatsz? Ha főnököddel elmérgesedett a viszonyod, keress a cégnél egy olyan felelős személyt, aki megfelelő referenciával ruházhat föl.

Derítsd ki, hogy a vállalatnál melyik igazgató, menedzser vagy kolléga adhat objektív, rád és a cégnél végzett munkádra nézve kedvező ajánlólevelet. Felkereshetsz ezügyben egy szaktanácsadót is, aki a vállalatnál dolgozik. Arra azonban mindig ügyelj, hogy ajánlóleveledet a cég egyik — arra hivatott — vezető munkatársa aláírásá-val hitelesítse.

Amikor minden kiderül

Elkerülhetetlen, hogy előbb-utóbb valamelyik interjúztató megkérdezze, vajon miért hagytad ott előző munkahelyedet. Ilyenkor gyorsan és szemrebbenés nélkül válaszolj. Vázold röviden és tényszerűen az okokat, és tartózkodj a hosszas magyarázkodástól.

Ne hibáztass senkit, hangsúlyozd, hogy milyen előnyöd származott abból, hogy otthagytad előző munkahelyedet. A következő állásinterjú előtt újra és újra ismételd el ezt egészen addig, amíg természetesen és lazán megy. Légy magabiztos és öntudatos, hogy az interjúztató lássa: rátermett vagy, és a cég jól jár vele, ha téged alkalmaz.