Le Figaro: a forint az EU pénzügyi szolidaritásának tesztje
A hetek óta tartó magyarországi politikai válság nem gyengítette jelentősen a forintot, amelynek oka az európai pénzügyi szolidaritásban keresendő – vélte hétfői elemzésében a Le Figaro című francia napilap.
A kormányellenes tüntetések ellenére Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kitartóan folytatni kívánja megszorító kúráját. A konzervatív újság szerint a konvergencia program brüsszeli elfogadása meggyőzte a közvéleményt is, hogy támogatni kell a kormány politikáját, pedig az Európai Bizottság csak szimbolikusan és morálisan tudja segíteni Magyarországot.
Amíg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a külső egyensúlyhiánnyal küszködő országokat konkrét pénzügyi segítséggel tudja támogatni, Brüsszelnek ez kizárólag természeti katasztrófák esetén áll módjában. Ellenben ha egy ország egyre távolabb kerül a maastrichti kritériumoktól, az Európai Bizottság elzárhatja a hitelcsapokat, nevezetesen a kohéziós alapok felfüggesztésével - hangsúlyozta a Le Figaro.
Jean-Louis Gérin, a Rexecode nevű gazdasági kutatóközpont szakértője a lapnak elmondta: meglepő, hogy a gazdasági problémákkal küszködő Magyarországon a zavaragásokat követően nem destabilizálódott a forint, ráadásul a háztartások és a vállalatok hiteleinek 60 százaléka külföldi valuta alapú, ezért a forint esése tragikus következményekkel járna.
A kelet-európai országok monetáris és pénzügyi stabilitása nagyon fontos az Európai Uniónak. Egy íratlan szabály szerint az uniós tagállamok nem találhatják magukat olyan helyzetben, hogy az IMF-től kelljen segítséget kérniük. Elméletileg bármelyik tagállam megtehetné, de az egy politikai pofonnal érnek fel az Európai Unió számára – állította Jérome Sgard, a CEPII nevű nemzetközi gazdasági tanulmányi központ szakértője a lapnak.
„Egy önmagára valamit is adó birodalom rendet tart teljes területén, beleértve a monetárisat is. Ezért figyel mindenki úgy a magyar forintra, mint a forrásban lévő tejre. Brüsszelben, Frankfurtban, de Washingtonban és az IMF igazgatótanácsában is, amely zavarban érezné magát, ha az Európai Bizottság szeme láttára kéne beavatkoznia" – írta a Le Figaro.