Hazánkban is megvalósulhat a virtuális munkaerő-közvetítés

1 perc

2006.09.25. 09:30

Hosszabb távon Magyarországon is létrejöhet az egységes virtuális munkaerő-közvetítés piaca, amely az állami és magán közvetítőknél regisztrált összes álláskeresői adatot és állásajánlatot tartalmazni fogja - mondta Borbély Tibor Bors, a Foglalkoztatási Hivatal tudományos tanácsadója.

A virtuális munkaerő-közvetítés olyan rendszeren keresztül történik majd, amelyben az ajánlatokat elhelyező foglalkoztatók, közvetítő cégek vagy álláskeresők meghatározhatják, hogy nevük, elérhetőségük nyilvánosságra kerüljön-e, vagy csak az állami, illetve a magán közvetítők, kölcsönzők közreműködésével léphessenek velük kapcsolatba az érdeklődők.

„Egy ilyen országos, egységes munkavállalói és állásajánlati adatbázis sokat segíthetne a magyarországi foglalkoztatás javításában, a munkavállalói és munkáltatói ügyfelek színvonalasabb kiszolgálásában” - hangsúlyozta a tudományos tanácsadó.

Ennek előkészítését szolgálja, hogy az Állami Foglalkoztatási Szolgálat szerződést kötött 32 magán közvetítő céggel. A magáncégek közül már többen szerepeltetik honlapjaik elérhetőségét a szolgálat központi oldalán, vagy valamelyik megyei munkaügyi központ portálján. Ezek az állásajánlatok jól kiegészítik az állami szolgálat ajánlatait.

Az állami és magán közvetítők kapcsolatát erősíti egy tavaly indult európai uniós program is. A projekt során több tagállam állami szolgálata cseréli ki tapasztalatát. Az európai uniós projekt szakmai vezetését az olasz állami munkaügyi szervezet központi szervezeti egysége, az Italia Lavoro valamint az olasz Munkaügyi és Szociális Minisztérium vállalta fel. A projektben közreműködnek a cseh, a szlovák, a román, a bolgár, a vallon állami munkaügyi szervezetek, valamint két további olasz tartomány ügynökségei.

Magyarországon jelenleg több mint 600 munkaerő-közvetítéssel és szintén ugyanennyi kölcsönzéssel foglalkozó vállalkozást tartanak nyílván, a cégek egy része azonban mindkét tevékenységgel egyszerre foglalkozik. A jelenlegi jogszabályok szerint a két tevékenységet külön-külön kell regisztrálni a területileg illetékes megyei munkaügyi központnál.