Szocsiban hallgatnak Gyurcsány botrányáról

1 perc

2006.09.18. 08:38

Orosz források szerint fellendülőben vannak az orosz-magyar kapcsolatok, és Moszkva kész arra, hogy lehetőséget adjon Magyarországnak az oroszországi nemzeti fejlesztési programokban való részvételre. Az orosz médiumok nem akarnak ünneprontóak lenni: Putyin orosz elnök és Gyurcsány Ferenc Szocsiban tartandó tárgyalásainak napján senki sem beszél a magyarországi belpolitikai botrányokról.

Az orosz rádiók és televíziók a jelek szerint úgy döntöttek, nem foglalkoznak a magyarországi belpolitikai vitákkal azon a napon, amikor Vlagyimir Putyin orosz államfő Szocsiban fogadja Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnököt. A vezető hírügynökségek a gazdasági kérdéseket napirendre tűző tárgyalásokról szóló beharangozóikban szót sem ejtenek a vasárnap ismertté vált öszödi beszédről, sőt azt hangsúlyozzák, a magyar-orosz kapcsolatokban bekövetkezett jelentős javulás annak köszönhető, hogy a 2002-ben hatalomra került szocialista-liberális koalíció rendezni akarta a két ország viszonyát.

Bár a hivatalos közlések szerint a találkozón csak a mezőgazdasági együttműködés, illetve az energetika ügyei kerülnek napirendre, a HVG értesülései szerint a két fél megvitatja a Malév privatizációjának kérdését is. Az öt légitársaságot, köztük a szibériai KraszAirt tömörítő AirUnion holding, amely magyarországi érdekeltségén, az Airbridge Rt. révén a legutóbbi, érvénytelennek minősített pályázaton a legtöbbet ajánlotta a Malévért, nem tett le a magyar cég megszerzéséről, s az orosz állam vezetői – akik támogatják az orosz cégek külföldi tulajdonszerzését – minden bizonnyal lobbizni akarnak az AirUnion érdekében. Orosz források szerint egyébként a Borisz Abramovics vezette orosz befektetők politikai megfontolások, illetve az orosz tőke iránti magyarországi bizalmatlanság miatt nem szerezhették meg eddig a Malévot.

A magyar-orosz gazdasági kapcsolatok egyébként valóban gyorsan bővülnek: 2006 első félévében 3,6 milliárd dollárt tett ki a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok értéke, s ez negyven százalékkal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A magyar export értéke ennél is gyorsabban, hetven százalékkal növekedett.

Németh András/Moszkva