WestEnd szomszédságába kerül a kormányzati negyed?

4 perc

2006.09.15. 13:06

Még ki sem írták a pályázatot, máris úgy tudni, a kormányzati negyed legesélyesebb beruházója Demján Sándor cége. A hvg.hu kormányzati forrásokból úgy értesült, már a tenderkiírás előtt nagy valószínűséggel állítható, a kormányzati negyed a WestEnddel szomszédos telken épülhet meg.

Potenciális helyszínek
• XXI. ker. Csepel-sziget
• IX. ker. Ferencváros, rendezői pályaudvar
• IV. ker. Újpest, Városkapu
• VIII. ker. Józsefvárosi pályaudvar
• XIII. ker. Duna-part
• XIV. ker. Rákosrendezői pályaudvar
• IX. ker. Duna-part, a Lágymányosi hídtól északra
• VI. ker. Nyugati Pályaudvar
• XI. ker. Duna-part, a Lágymányosi hídnál
„A magyar minisztériumok elszórt, változó színvonalú, és többségükben nem irodának szánt, ezért a hivatali munkavégzésre alkalmatlan épületekből állnak, amelyeket egy egységes, újonnan létrehozott kormányzati negyedbe kell költöztetni” – áll a Miniszterelnöki Hivatal a hvg.hu-nak küldött állásfoglalásában. A kormány már az Új egyensúly program bejelentésekor is jelezte: magán kezdi a takarékosságot, kisebb, olcsóbb, de hatékonyabb államot teremt. A nagy nadrágszíjmeghúzás idején elgondolkodtató spórolási forma a nagyszabású építkezés, de a hivatalos közlés szerint az állam mindent megtesz, hogy 2008 végére beköltözésre alkalmas legyen a kormányzati negyed, hisz az új épületek „hatékonyabb és olcsóbb” munkavégzést tesznek lehetővé az apparátus tagjainak.

A fejlesztést magánforrásból, hosszú távú bérleti formában valósulna meg, ami nem igényel beruházási ráfordítást. Nyitott kérdés ugyanakkor, hogy a fővárosi ingatlanpiac mit kezd egy időben megjelenő több tízezer négyzetméter ötödik kerületi, többnyire műemlékjellege miatt kötöttségekkel terhelt irodaépülettel.

A helyzeten némiképp segíthet a TriGránit Rt. által már javasolt konstrukció. A cég, ha elnyeri a tendert, amellett, hogy a Művészetek Palotájánál bemutatott gyorsasággal felhúzza a komplexumot, akár régi kormányzati épületek közül is szívesen felvásárolna néhányat. Nyúl Sándor, a cég operatív vezérigazgatója a hvg.hu megkeresésekor meg sem próbálta leplezni a pályázattal kapcsolatos optimizmusát.

Zugló hangja
Rátonyi Gábor a XIV. kerület fideszes polgármestere a Városliget meghosszabbított részévé alakítaná szíve szerint a Rákosrendezői pályaudvart. „Nem lennék felhőtlenül boldog, ha egy kormányzati negyedben testet öltő monofunkcionális tömbbé építenék be a használaton kívül hagyott rendezői vágányok területét, ahol éjszaka csak a szél fütyül az üres üvegtömbök között. Zugló vezetése zöld területté szeretné alakítani Rákosrendezőt, fákkal, kis tóval, sétaösvényekkel, ahol helyet kaphatna a fővárosi állatkert, ami a Nagycirkuszhoz hasonlóan már kinőtte a mai Városligetet.”
Az ő WestEnd 2 névre hallgató, a MÁV-tól korábban kivásárolt Ferdinánd híd melletti területtel szemben esélyes helyszínként felvettettük a Rákosrendezői pályaudvart, mint lehetséges „konkurenciát”. „Egy ilyen típusú felelős kormányzati döntés meghozatalánál két kiemelten fontos szempont lehetséges. Az első mindig a terület közlekedési adottsága, majd ezt követi a hely presztízse. A mi telkünk mögé felsorakoztatható a Váci út teljes infrastruktúrája. A nívó adott, és közel a parlament. Ehhez már csak bonusz a TriGránit 35 éves munkával antikolt neve, a cég a közép-európai régióban számos sikeres ingatlanfejlesztési projektet bonyolított le. Rákosrendező messzebb van a belvárostól, mint a Nyugati Pályaudvar, és ki kell építeni arrafelé a közlekedést is. A másik esélyesnek mondott alternatíva a Kopaszi-gát térsége sem kellőképpen reprezentatív. Ott a Kelenföldi Erőmű tornyai rontják a dunai panorámát, az Országházba pedig maximum hajóval tudnának bejárni a képviselők” – nyilatkozott a hvg.hu-nak a TriGránit operatív vezérigazgatója.

Pedig a lehetséges helyszínek közül a második helyezett Rákosrendezői pályaudvar is komoly esélyes. Több neve elhallgatását kérő ingatlanszakértő találta logikusnak a Rákosrendezőhöz hasonló, a Belvárostól távolabb fekvő, egyelőre még nem igazán frekventált helyeket, amelyek nyilvánvalóan lendületet kapnának a nagyberuházásnak köszönhetően.

A zuglói terület a főváros fejlesztési tervében, a Podmaniczky programban is szerepel. Tervezik a Kacsó Pongrác úti felüljáró meghosszabbítását a pályaudvar felett Szegedi útig, amelyen idővel a 3-as villamost vezetnének át, ami egész a Dunáig járna. A kisföldalatti végállomását is ki lehetne vinni Rákosrendezőre, és vonattal el lehetne érni innen a Nyugati pályaudvart. A tömegközlekedés fejlesztésén túl pedig néhány környező utca rendbetételéhez is hozzájárulhatna a kormányzati negyed esetleges odatelepülése. Úgy tudjuk, az így adódó lehetőségekről Tóth József, a XIII. kerület MSZP-s polgármestere több alkalommal egyeztetett Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel. – A kerületnek most nincs pénze önálló útfelújításokba kezdeni, pedig a Béke utat a Róbert Károly körúttól egész Újpest határáig rendbe kellene tenni – mondta a hvg.hu-nak Dallos Gyula, a XIII. kerület útfelújítással és útépítéssel foglalkozó Simaút Kft.-jének vezetője. Angyalföld azonban akkor is nyer, ha a Trigránit telkén épül meg a kormányzati negyed.

Ingatlanszakértőink meglehetős óvatossággal kezelik a kormányzati negyed okozta „felfordulást”. Nyíltan senki sem nyilatkozik, mert túl erős lobbiérdekek feszülnek egymásnak. Az általános és nem túl meglepő vélekedés szerint a választott környéken emelkedni fognak az ingatlanárak, de az ötödik kerületben sem kell drasztikus négyzetméterár-csökkenéstől tartani, hisz megmarad a Belváros banknegyed-funkciója. A mostani minisztériumi épületek hasznosítása csak a reprezentatív sávon belüli képzelhetőek el. Vagy nagyon elegáns lakóingatlanokká alakítják őket, vagy exkluzív irodaházzá, vagy szállodává. Bár utóbbit igényli legkevésbé a piac, hisz az ötödik kerület bővelkedik igényes hotelekben.

A Kincstári Vagyonigazgatóság (KVI) mostanára már megkezdte a 33 hozzávetőlegesen 100 milliárd forint értékű kormányzati ingatlan felmérését. Ez idáig két ütemben, összesen 12 esetben adott ki megbízást a KVI 250 millió forint feletti épületek értékbecslésére. Görözdi György, a KVI vezérigazgatói tanácsadója a hvg.hu-nak élénk és általános érdeklődésről számolt be a használt, eladásra szánt kormányzati ingatlanok sorsával kapcsolatban, ami egybecseng a Trigránit nyilvános kacsingatásával. Nyúl Sándor a TriGránit képviseletében lapunknak adott nyilatkozatából kitűnt: kidolgozott, részletes projekttervekkel várják a munka lehetőségét. „Várjuk a tendermeghívást! Felkészültek vagyunk!” – mondta Nyúl. A cég derűlátása megalapozott, hisz több kormányközeli forrás is megerősítette: a „Demján-féle telek a legalkalmasabb”.

Sipos–Kovács