Miért mentették fel az APEH két elnökhelyettesét?
Veres János pénzügyminiszter szerdán, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) vezetőinek értekezletén bejelentette: július 15-i hatállyal felmenti az APEH két elnökhelyettesét, Vámosi-Nagy Szabolcsot és Futó Ivánt - közölte a Pénzügyminisztérium (PM).
Az egyik elnökhelyettesi posztot megszüntetik, a másik megüresedett elnökhelyettesi posztot pedig a jövőben - Szikora János APEH-elnök kezdeményezésére - Varga Lászlóné, az APEH Győr-Moson-Sopron megyei igazgatója tölti be.
Futó Ivánt, az MTI értesülései szerint e-bevallással kapcsolatos problémák miatt mentették fel. Nagy József, az APEH főosztályvezetője azonban sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta az értesülést. A főosztályvezető elismerte ugyan nehezen vált üzemképessé az e-bevallásokat fogadó rendszer, így jogos volt az aggodalom, mi lesz jövőre, ha további 1,2 millió munkáltató küldi az adatokat. A pénzügyminiszter számos elvárást fogalmazott meg az informatikai rendszerrel kapcsolatban, a jövőben ezen a területen gyorsabb, hatékonyabb megoldásokat vár - mondta Nagy József.
Az elektronikus rendszer azonban a felhasználók szerint nem működött tökéletesen, a programok például sokszor küldtek az adózóknak hibajelzést, amikor pedig valóban indokolt lett volna, nem küldtek. A tesztelésre alkalmas programokat későn tették közzé. A május 12-i határidőre az e-bevallásra kötelezettek jelentős részének bevallása nem érkezett meg.
Az adóhatóság átszervezésének részeként új munkamegosztás jön létre az elnökhelyettesek között - tájékoztatta az adóhatóság az MTI-t. Az új elnökhelyettes feladata az ellenőrzési, a hatósági, illetve a felszámolási és végrehajtási szakterület irányítása lesz. Juhász István szakmai elnökhelyettes területének változásáról nem esik szó az APEH közleményében.
A PM tájékoztatása szerint Vámosi-Nagy Szabolcs az adóhivatal Oktatási Igazgatóságának vezetését veszi át, feladata, hogy alkalmassá tegye a szervezetet a jelentősen növekvő oktatási igények kielégítésére, az APEH akadémia szerepkör betöltésére.
Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője a személyi változások okairól az MTI-nek elmondta: az egész közigazgatásban az olcsóbb működést szolgáló intézkedések részeként csökken a vezetői posztok száma. Ez az indoka az egyik elnökhelyettesi poszt megszüntetésének. Vámosi-Nagy Szabolcs státuszának változásával kapcsolatban a PM szóvivője azt emelte ki, hogy az adóhatóságnál jelentős feladat az oktatás, a képzés fejlesztése. A hivatal speciális helyzetben van, létszáma - feladatainak növekedésével párhuzamosan - gyarapodni fog - tette hozzá.
Az APEH tájékoztatása szerint Varga Lászlóné szakmai pályafutását 1973-ban, revizorként kezdte a Győri Területi Igazgatóságon, ahol végigjárta a ranglétrát, igazgatóvá 1991 novemberében nevezték ki. Mostani kinevezését megelőzően az APEH korszerűsítését koordináló fejlesztési projektet is vezette elnöki biztosként. Számos elismerésben részesült, megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztjét. A Magyar Pénzügyi és Gazdasági Ellenőrök Egyesülete Adóellenőrzési Szakosztályának elnöke.
Az APEH Győr-Sopron megyei hivatalának vezetésére Szentes Boldizsár ellenőrzési igazgatóhelyettest kérte fel Szikora János. Az APEH elnöke az informatikai szakterület vezetésével Polgár Pétert, az APEH Dél-budapesti igazgatóságának igazgatóját bízta meg, kinevezve egyúttal a SZTADI igazgatójának. Helyére Fejes Péterné Adófolyószámla-kezelési főosztályvezető kerül.
Vámosi-Nagy Szabolcs 1987 óta dolgozik az adóhivatalban, csak pár hónapos kitérőt tett 2004-ben, amikor a PM megbízott helyettes államtitkára volt. Elnökhelyettessé 1997-ben nevezték ki. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök június 30-án, az APEH országos vezetői értekezletén elégedettségének adott hangot. A miniszterelnök akkori értékelése szerint nagyon jól végezték a dolgukat az adóhivatal munkatársai.
A főosztályvezető szerint az informatikai terület vezetésére kinevezett Polgár Péter, aki a 90-es évek közepén az APEH első nagy informatikai projektjének vezetője volt, gyakorlatias szakember. Az e-bevallási rendszer keretében május 1-től a legnagyobb közel 51 ezer cégnek elektronikus úton, az interneten kellett teljesítenie valamennyi bevallási és adatszolgáltatási kötelezettségét, mintegy
1,2 millió foglalkoztató számára pedig ez 2007-től lesz kötelező.