Montenegró: magas részvétel, szabálytalanságok nélkül

1 perc

2006.05.21. 12:05

A választás felügyelő Monitoring Központ (CEMI) nevű intézet adatai szerint 11:30 óráig a szavazásra jogosult polgárok közel 35,6 százaléka adta le voksát. Ez közel tíz százalékkal nagyobb aktivitás, mint a 2002-ben tartott függetlenségi népszavazáson volt, amikor 66 százalékos részvétel mellett a polgárok közel 96 százaléka a szerbia-montenegrói államjogi kötelék fenntartása mellett tette le a voksát.

Reggel nyolc órakor mindenhol megnyitották a szavazóhelyiségeket, helyszíni beszámolók szerint azóta a legtöbb helyen kígyózó sorokban várnak az emberek, hogy leadhassák szavazatukat. A népszavazási kampányt heves indulatok jellemezték, történtek incidensek is, de a népszavazás napján egyelőre csak kisebb szabálytalanságokat észlelt a szavazás tisztaságát ellenőrző közel 3400 külföldi és belföldi megfigyelő. Egyes helyeken a választási bizottság tagjai hangosan kimondták a szavazók nevét, megtörtént, hogy áthágva a tilalmat a szavazók nyilvánosan kérkedtek azzal, hogy mire adták voksukat, mások pedig mobiltelefonjukkal fényképezték le a kitöltött szavazócédulát, bizonyítandó "hovatartozásukat".

A 484 718 szavazásra jogosult polgár 1127 szavazóhelyiségben igennel vagy nemmel válaszolhat a következő kérdésre: "Akarja-e ön, hogy a Montenegrói Köztársaság független állam legyen, teljes nemzetközi jogi szubjektivitással?" Amennyiben a részvételi arány meghaladja az ötven százalékot, és a népszavazáson résztvevők több mint 55 százaléka igent mond a kérdésre, akkor kikiáltható Montenegró függetlensége.

A szerbpárti unionista tábor vezetője, Predrag Bulatovics szavazata leadása után meggyőződéssel arról beszélt, hogy egyben marad Szerbia és Montenegrói államközössége, és a megosztott Montenegróban is megkezdődik az egyesülés folyamata. Szerinte a népszavazási folyamat minden hiányossága mellett is arról tanúskodik, hogy Montenegróban lassanként végbemegy a demokratikus érés folyamata.

A szakadár tömb második embere, Filip Vujanovics köztársasági elnök hasonlóképpen arról beszélt, hogy a népszavazási kampány tanúsította a montenegrói demokrácia érettségét, és a referendum után pedig polgárok "egymás felé fordulnak, és együtt fogják építeni az állam jövőjét". Vujanovics bizonyos a függetlenségpártiak győzelmében, miként abban is, hogy voksaik nem a "szürke zónának" elnevezett, 50-55 százalékos tartományba esnek majd.

A szavazóhelyiségek 21 órakor zárnak, addig tart a kampánycsend. A választást felügyelő két elemző intézet, a CEMI és a CESID azt ígérte, hogy 22 órakor közzéteszi az első nem hivatalos részeredményeket, éjfélkor pedig már a végleges nem hivatalos eredményt is közli. Ha azonban nagyon szoros lesz az eredmény - 54,5-55,5 százalékos sávba esik -, akkor tartózkodni fognak a részeredmények közzétételétől.