Nyári tippek karrierépítőknek

2 perc

2006.05.16. 12:30

Egyes felmérések szerint a magyar munkavállalók jelentős része nem mer hosszabb szabadságra menni, mert fél, hogy elveszíti az állását. Bár erre a jól képzett embereknek kevésbé kell számítani, de az elméleti lehetőséget érdemes számba venni, s felhasználni a karrierépítésben.

Botorság volna, ha arra bíztatnánk bárkit, hogy túrja ki a kollégáját, főnökét, rúgja ki beosztottját, nevezzen ki mást a helyére, amíg az nyaral. A nyár azonban mindig lehetőséget ad az átrendeződésre. Ennek pedig az az oka, hogy az üzleti életben, de az ország életritmusa szempontjából is a nyári hónapok számítanak a legnyugalmasabbnak. Ilyenkor van idő átgondolni, hogy mi megy rosszul és mi megy jól. Kik azok a kollégák, akikre nagyobb terhet lehet rakni, és kik azok, akiknek kevesebb megbízatás és felelősség is elég lesz.

És persze a feladatok újraosztásánál nem csak a vezetők, hanem a beosztottak és kollégák is gondolkodhatnak róla, hogy miként is lehetne folytatni a munkát. Már késő tavasszal, de legkésőbb a nyár elején érdemes végiggondolni, hogy milyen lehetőségek adódnak majd. Ha ezeket elég jónak találjuk, úgy érdemes a szükséges lépéseket megtenni. Melyek ezek?

  • Pontosan meg kell határozni, hogy mit akarunk változtatni a pozíciónkon. Nagyobb hatáskört szeretnénk-e, más feladatot kívánunk magunknak, kevesebb felelősséget szeretnénk vállalni, az elméleti vagy adminisztratív feladatok helyett a végrehajtással kívánunk végre foglalkozni, stb.
  • Azonosítani kell, hogy kik a fontos emberek céljaink elérése szempontjából.
  • Meg kell tőlük tudni, ki kell puhatolni, hogy az elképzeléseik egybevágnak-e a mieinkkel.
  • Ki kell deríteni, hogy megnyílnak-e szabad pozíciók a kiszemelt területeken.
  • Fel kell deríteni, hogy akadnak-e olyanok, akik szívesen leadnának egy keveset a felelősségükből s ezeket a hatáskör darabokat felcsipegethetjük-e a saját portfoliónkat bővítendő.
  • Ki kell deríteni, hogy a szabadságolások ideje alatt melyek azok a dolgok, amelyeket szolgálaton kívüli kollégáink nem végeznek el, s helyettesítve őket rövid idő alatt nélkülözhetetlenné tehetjük magunkat egy-egy területen.
  • Végül meg kell kezdenünk a személyes kapcsolatok kiépítését a fontosnak ítélt emberekkel.

Az efféle helyezkedések – a Parkinson-szabály működése következtében – többnyire a szervezet felduzzadását eredményezik, amelyet előbb utóbb racionalizálni fognak, vagy az alapoktól újraterveznek. Ilyenkor elég sok ember veszítheti el az állását. A kérdés ezért főleg az, hogy a nagytakarítások idejére sikerül-e a szervezet megfelelő fertályára navigálni magunkat, ahonnan kényelmesen nézhetjük végig az átalakításokat. A nyár kiváló idő az efféle tudatos mozgás kitervelésére és végrehajtására.