Fémekhez hasonló műanyagot állítottak elő

1 perc

2006.05.10. 11:07

Koreai és amerikai kutatók előállították a világ első fémes műanyagát, amely tükrözi a fényt, s vezetőképessége növekszik alacsonyabb hőmérsékleten.

Az áramot vezető műanyagok már évek óta léteznek, használják is az elektronikai iparban. Ezek azonban optikai és hőtani szempontból is különböznek a fémektől, vezetőképességük is eltér azokétól. Az új műanyag viszont minden tekintetben a közönséges fém tulajdonságait mutatja, viszont vezetőképessége csekély.

Nature című lap cikke szerint Kwanghee Lee, a dél-koreai Pusan Nemzeti Egyetem munkatársa és Santa Barbara-i kollégái kiinduló anyagként egy polyanilin nevű műanyagot használtak. Miután ennek az elektronszerkezete hasonló a félvezetőkéhez, hosszabb ideje beépítik organikus világítódiódákba.

A fémes jelleg megteremtéséhez a kutatók új gyártási módszert alkalmaztak. A szokásos anyagban a vezetőelektronok, amelyek a molekula központi szénláncai mentén mozognak, nem tudnak akadálytalanul terjeszkedni. Lee viszont a polimerizáció során csekély mennyiségű szulfonsavat adott az anyaghoz, amelyről aztán kiderült, hogy képes a fémes polyanilin létrehozására.

A vékony film formájában előállított anyag gyakorlatilag veszteség nélkül visszatükrözi a fényt, ám a rézzel vagy az arannyal ellentétben nem a látható, hanem az infravörös tartományban. Alacsony hőmérsékleten nő a vezetőképessége, ami szintén a fémekre jellemző.