Hatékony terápia a cukorbaj szövődményei ellen

1 perc

2006.03.17. 09:32

Egy amerikai tanulmány szerint az inzulindependens, 1-es típusú cukorbaj esetében a vércukor-szint szigorú ellenőrzésével akár 50 százalékkal is csökkenthető a végzetes szövődmények – mint a szívbetegség vagy a stroke – kialakulása.

Cukorbetegség
A diabétesz olyan szénhidrát-anyagcsere zavar, mely a vérben, illetve a testnedvekben megemelkedett cukorszinttel és kóros anyagcsere-termékekkel jár. Az inzulin hiánya, vagy elégtelen hatása miatt alakul ki. Az 1-es típusú (inzulindependens) cukorbetegség oka a hasnyálmirigy inzulint termelő szigetsejtjeinek (Langerhans szigetek) pusztulása. A gyakoribb, 2-es típusú cukorbaj esetében a szervezetben kevés, vagy csak nem megfelelő inzulin található. Becslések szerint Magyarországon a cukorbetegek száma eléri a félmilliót, körülbelül 5-8%-a 1-es típusú cukorbetegségben szenved.
A Harvard orvosai, a Case Western Reserve University és számos más egyetem ezer, 1-es típusú cukorbeteget figyelt meg - tíz éven keresztül. Megállapításaik szerint a naponta többször adagolt inzulin hatékonyabb terápiás eszközt jelent a megfelelő vércukor-szint folyamatos biztosításához, mint a napi egy vagy két alkalommal történő adagolás; függetlenül attól, hogy a betegek inzulinpumpát vagy injekciót használtak. A nagyobb odafigyelést igénylő kezelési stratégia hosszabb távon a halálos kimenetelű komplikációk esetében is kedvezőnek bizonyult.

„A normális, egyenletes vércukorszint fenntartása megvéd a diabetes krónikus szövődményeitől” – nyilatkozta Dr. Saul M. Genuth, a felmérést vezető szakorvos. Az 1983-ban indult kutatás eredménye rendkívüli esélyt jelenthet a közel 21 millió amerikai cukorbeteg számára is, habár közülük a legtöbb 2-es típusú diabetes mellitus-ban szenved.

„A szívbaj előfordulása tízszer gyakoribb az 1-es típusú cukorbetegek, mint az egészséges emberek között” – mondta Dr. David M. Nathan, aki szintén részt vett a kutatásban. „Bár a szigorú ellenőrzést nehezebb megoldani, az eredmény óriási.”