Demszky: a budapestieken múlik a választás kimenetele

1 perc

2006.03.15. 12:40

Az áprilisi országgyűlési választásról beszélt a március 15-i ünnep alkalmával Demszky Gábor budapesti főpolgármester, aki szerint a budapesti polgárok döntésén múlik, milyen kormányt választ az ország.

Budapest a szabadság fővárosa volt 1848-ban, 1956-ban, 1988-89-ben, és ma is az; ma nincsen forradalom, nincs veszélyben a szabadság, mégis: három hét múlva ismét a budapesti polgárok döntésén múlik, milyen kormányt választ az ország - mondta a főpolgármester a budapesti Petőfi-szobornál az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékére rendezett ünnepségen, amelyen részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Hiller István, az MSZP és Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke is.

"Jelképes, hogy a magyar nemzeti lobogó nem egy-, de nem is két-, hanem háromszínű. A liberális, a szocialista és a konzervatív gondolat együtt teszi erőssebbé, gazdagabbá és szabadabbá országunkat. Egy a zászló és három a tábor - de mind a három az egy magyar nemzet része" - fogalmazott Demszky Gábor. Beszédében arra szólított fel, ne felejtsük el, hogy azok a rokonaink, barátaink, ismerőseink is "tiszteletre méltó nemzet- és polgártársaink, akik más színt választanak, mint mi".

"Amint Kossuth Lajos mondta: az emberek egymás iránti gyűlölete a zsarnokok ereje. Az emberek, népfajok egymásközti szeretete az országok jóllétének kútfeje és a zsarnokok visszarettentője" - idézte Demszky Gábor.

A főpolgármester azt kérte, hogy a döntéskor mindenki gondolja meg, szavazatával a nagyobb, vagy a kisebb szabadságot segítik-e elő.

Március 15-e a magyarok számára 158 éve egyszerre a szabadság ünnepe és az igazi választás napja. Az igazi választás nehéz időkben a szabadság és a rabság, szerencsésebb korokban a nagyobb és a kisebb szabadság közötti választás - tette hozzá.

A főpolgármester beszédét követően A szabadság rapszódiája című zenés, verses, táncos előadással folytatódott a megemlékezés a Március 15-e téren. A márciusi ifjakat megjelenítő fiatalok az egyik sarokerkélyről a Talpra magyar! szövegét tartalmazó lapokat szórtak a tömegbe, ezt követően a játszók és a közönség együtt szavalták a verset.

Az ünnepség végén közösen énekelték a Himnuszt, majd elsőként, a kormány nevében Kóka János gazdasági miniszter koszorúzta meg Petői Sándor szobrát.