Wall Street Journal: nekünk már nem sürgős az euró?
A nagyobb új EU-tagállamoknak már nem olyan sürgős, mint ahogy azt a közelgő cseh, magyar és szlovák választások is mutatják - írja a The Wall Street Journal című amerikai konzervatív lap európai kiadása (WSJE).
szlovák kormány is.
A három közül Magyarország tűnik a legtávolabbnak az euróbevezetéstől, nagy államháztartási hiánya miatt - írja a WSJE, hozzátéve: miközben az euróövezethez való csatlakozás egyik előfeltétele, hogy a deficit ne legyen nagyobb a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékánál, a magyar hiány 2005-ben ennek több mint kétszerese volt, és - legalábbis a magyar jegybank szerint - az előrejelzések alapján az idén majdnem 10 százalékra nő.
A lap megírja, hogy a közvélemény-kutatások alapján a kormányzó szocialisták fej-fej melletti versenyt vívnak a Fidesszel, s a választásokon induló pártok egyike sem nyilvánította prioritássá az euró bevezetését. A szocialisták 2010-et céldátumnak mondták, de a WSJE szerint nem sokat tettek ennek megvalósításáért. Orbán Viktor pedig "szinte lehetetlennek" mondta e dátum betartását, s a közgazdászok többsége ebben egyetért vele, realistábbnak tartva 2012-2014-et.
A lap ugyanakkor idézi egy londoni cég, a DT Securities vezető elemzőjét, Beat Siegenthalert, aki kijelenti: "a piacok számára pozitívabb lenne a szocialisták győzelme, mert ők legalább azt mondják, hogy valamit lépni fognak majd. Azt viszont az emberek nem tudják, hogy mit lehet várni a Fidesztől."