Követelmények a távmunkahelyek kialakítása során

2 perc

2006.01.16. 07:59

Az atipikus munkavégzés magasabb termelékenységet, kevesebb munkahelyi hiányzást és alacsonyabb irodai költségeket jelent a munkaadónak, míg a dolgozó kevesebb időt és pénzt fordít a közlekedésre, és rugalmasabban oszthatja be a munkát. A távmunka bevezetését azonban komoly tervezési folyamatnak is meg kell előznie.

A költség-haszon elemzés eredményei alapján kiválaszthatóak a gazdasági társaságok számára optimális célok és az ehhez kapcsolódó humán, informatikai, logisztikai, stb. megoldások. A költség-haszon elemzés során a hasznok és költségek számbavétele, számszerűsítése, és pénzbeni értékben való kifejezése ("forintosítása") történik meg. A forintosított hasznok és költségek közgazdasági módszerekkel elemezhetőek, értelmezhetők ezek alapján történhet meg az optimális döntési változat kiválasztása, amely a célt is magába foglalja.

A távmunkás munkahelyek kialakítását megelőzően nem csupán az új típusú munkahelyek létrehozását alátámasztó költség – haszon elemzést kell elvégezni, hanem a hagyományos munkahelyek jogszerű működését is adaptálni kell a cég telephelyétől fizikailag távoli ponton kialakított munkahelyen.

A 2002. július 16-án létrejött Európai Távmunka Megállapodás deklarálta, hogy a foglalkoztatás feltételeinek tekintetében a távmunkavállalók ugyanazon, a hatályos törvényben (és kollektív szerződésben) biztosított jogokat élvezik, mint a hozzájuk hasonló munkaköröket betöltő, a munkaadó telephelyén foglalkoztatott munkavállalók. Mindazonáltal, a távmunka tényéből fakadó sajátságok figyelembe vétele érdekében egyes konkrét kiegészítő kollektív és/vagy egyéni megállapodások megkötése is szükségessé válhat.

Míg a hagyományos munkahelyeken teljesen természetes, hogy a munkavégzés eszközeit a munkaadó biztosítja, a nem tipikus munkavégzés során gyakran előfordul, hogy a munkavállaló a saját tulajdonában lévő eszközökkel végez munkát. A munkaszerződés megkötésekor tisztázni kell, hogy a munkaadó, és a munkavállaló anyagilag milyen arányban járul hozzá az otthoni (vagy közösségi) munkahely kialakításához, és fenntartásához. Célszerű részletesen körülírni, és meghatározni a munkavégzésre kijelölt, és elfogadott területet, - hiszen a munkavégzés helyszínén bekövetkezett baleset, éppúgy munkahelyi balesetnek minősül, mintha a baleset hagyományos munkahelyen történt volna. Az érintésvédelmi, tűzvédelmi, ergonómiai előírásokat otthoni munkahelyen is be kell tartani! A helyszíni specialitásokat is figyelembe vevő oktatás megtörténtéről jegyzőkönyvet kell felvenni.

Adatvédelem és munkaszerződés (Oldaltörés)

Ugyancsak tisztázni kell az adatvédelemmel, adatmentéssel, adat –hozzáférési jogosultságokkal kapcsolatos kérdéseket. Jogszerűen kizárólag jogtiszta szoftverrel lehet munkát végezni. A munkaadó megkövetelheti, hogy a munka elvégzésére használt eszközön kizárólag az általa megismert szoftvereket lehet használni. Az általában drága licencdíjú alkalmazások mellett ingyenesen hozzáférhetőek az úgynevezett nyílt forráskódú (open source) programok is. A távmunka-végzés alapvető, - adminisztrációs, és irodai funkciói-, ilyen szoftverekkel is megvalósíthatóak.

Nem utolsó sorban meg kell állapodni a munkavégzés idejéről, a kapcsolattartás módjáról, gyakoriságáról, és eszközéről, az utasításadás és ellenőrzés jogáról, valamint a munkabérről, juttatásokról és a munkahelyi előmenetel lehetőségeiről.

Fontos tudni, hogy a munkaviszony keretében távmunkában dolgozók számára biztosítani kell a visszatérés lehetőségét a hagyományos munkahelyre.

A távmunkahelyekkel kapcsolatos elvárások, szabványok, normák kidolgozása tehát aprólékos, átgondolt munkát, és anyagi befektetést igényel. A termékek és szolgáltatások termelését és cseréjét a kereslet és kínálat által meghatározott ármechanizmusában (piac), a rugalmas munkaszervezés kialakítása igen gyorsan honorálhatja.

Déri Tamás
szaktanácsadó