Az üzlet becsülete

2 perc

2005.10.25. 22:00

"Egy Kelet-Európában alapított magáncég világsikere még mindig kuriózum - konstatálta Bojár Gábor, a Graphisoft elnöke...

"Egy Kelet-Európában alapított magáncég világsikere még mindig kuriózum - konstatálta Bojár Gábor, a Graphisoft elnöke a cége sikertörténetét felidéző, Graphi-sztori címmel az idén megjelent könyvében. - Pedig 10-15 évvel ezelőtt azt reméltem, hogy mostanra már nem lesz az. Abban bíztam, hogy a sokszor hivatkozott Nobel-díjasaink és feltalálóink által fémjelzett hagyományainkra támaszkodva egy erős magyar szoftveripar születik, mi leszünk Európa Szilíciumvölgye, és a Graphisoft csak egy lesz a világsikert elért sok magyar óriáscég közül. Sajnos nem ez történt."

"Minden alapja megvolt annak a reményemnek, hogy Magyarország Európa Szilíciumvölgye legyen" - jelentette ki a HVG kérdésére a szerző, aki szerint az alap az a több mint százéves matematikaoktatási hagyomány, "aminek romjaiból élünk 60 év leépülés után is". A rendszerváltás szerinte számos átkot hatástalanított: "ma már nem beszélhetünk politikai elnyomásról, s az internet és az olcsó repülés korában az információtól és az infrastruktúrától való elszigeteltségünk sem akut". Csakhogy - véli a Graphisoft-elnök - amilyen fejlett a műszaki-tudományos tudásunk, olyan fejletlen a menedzsmentkultúránk. "A Szilíciumvölgy nemcsak kutatás-fejlesztési, hanem üzleti központ is. Az üzlethez pedig nemcsak érteni kell - ezt meg lehet tanulni -, de a társadalmi tiszteletére is szükség lenne ahhoz, hogy aki tehetséges és becsületes, az esetleg üzleti karrierre vágyjon."

Van más baj is. "Ötszáz év alatt megszoktuk, hogy mások döntenek rólunk, és ezért másoktól kell várnunk a boldogulásunkat. Talán ez az oka annak, hogy ma is elsősorban az államtól, újabban az EU-tól várjuk a segítséget." Bojár Gábor szerint a segélyekre ácsingózó vállalkozók legjobb esetben is csak a sikeres pályázatírást tanulják meg, nem azt, hogyan lehet boldogulni a valódi piacon. Mert az állami pénzekből fejlesztett "Szilíciumvölgyek" többnyire nem működnek. Bojár szerint mindazonáltal nem kizárt, hogy Magyarország egyszer Európa Szilíciumvölgye lehessen. Ehhez szerinte az kell, hogy pártszínektől függetlenül azok a politikai erők kerekedjenek felül, akik az 500 éves rossz beidegződések levetkőzéséhez szükséges kulturális átalakulást segítik ahelyett, hogy az osztogatás folytatásával a rossz reflexek továbbélését táplálnák.