Munkahelyteremtő kisvállalkozások

2 perc

2006.01.17. 07:23

Minden ellenkező híresztelés ellenére hasonló esélyekkel pályáznak munkahelyteremtésre a kisebb cégek, mint a nagyvállalatok. Sőt, a Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium (FMM) éves értékeléséből kitűnik, a kis-és középvállalkozások nyerték el a pályázatoknak több mint 80 százalékát.

Az idei év márciusában már a harmadszorra jelent meg a munkahelyteremtő beruházások támogatását elősegítő program pályázati felhívása. A munkaügyi központokhoz összesen 3,3 milliárd forint támogatási igény érkezett be. A 225 értékelhető pályázatból 68 vállalkozás részesült összesen 1,5 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatásban. Közülük 62 kis- és középvállalkozás volt - mutat rá Fazekas József, az FMM, Foglalkoztatási Főosztály főosztályvezető-helyettese. A támogatással a beruházás befejezését követően várhatóan 1704 új munkahely jön létre, döntően hátrányos helyzetű térségekben, ahol a támogatott cégek több mint 60 százaléka működik.

Az FMM éves értékelése szerint a rendelkezésre álló keretösszegből a legnagyobb arányban a magas munkanélküliséggel küzdő Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyei vállalkozások részesültek. A két megyében 11 vállalkozás közel 437 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz jutott.
 
Közéjük tartozik az ipari porfestéssel foglalkozó Polilakk Kft., amely 5,1 millió Ft támogatást nyert pályázati úton. Lapunk kérdésére Vargáné Morvai Tünde tulajdonos elmondta, hogy a határozat kézhez vitelétől számított 1 hónapon belül megkapta az összeget. „A technológiai fejlesztés során új porszóró kabint és beégető kemencét, illetve előkezelő berendezést vettünk porfestő üzemünkbe, s emellett a meglévő technológiai sort is felújítottuk." A cég az április 1-től július 15-ig tartó beruházás keretében 10 új munkahelyet teremtett betanított munkások részére.

A nyertes vállalkozások e térségben összesen mintegy 4 milliárd értékű beruházást valósítottak meg, ami többmilliárdnyi magántőke bevonását eredményezte. Békés megyében - a közelmúltban bekövetkezett élelmiszeripari üzembezárások miatt - külön munkahelyteremtő pályázati programot indított a minisztérium az ott működő, vagy oda betelepülni kívánó vállalkozások számára, ösztönözve ezzel a térség gazdasági-foglalkoztatási szerkezetváltását. A program keretében 5 pályázó összesen 102 millió forint összegű vissza nem térítendő támogatásban részesült, amelynek eredményeként 85 új munkahely jött létre. Ezek mindegyikén regisztrált álláskeresőket alkalmaznak a cégek.

A leggyakoribb nehézségek

Nem ilyen rózsás a helyzet Fejér, Győr-Moson-Sopron megyében, valamint a fővárosban, ahol országos szinten a legkevesebb a támogatott vállalkozás. A cégek 57 százaléka eleve 10 millió forint alatti összeget pályázott meg, 50 millió forintot meghaladó támogatásban pedig csupán 10 százalék részesült. A kudarcot vallottak többnyire nem voltak képesek teljesíteni a számukra előírt szigorú feltételeket.

A főosztályvezető-helyettes magyarázatképp elmondta: a versenyszférában működő vállalkozások támogatási feltételei azért szigorúak, hogy az adófizetők pénzén beruházó cégek jogtalanul egyetlen fillérhez se juthassanak hozzá, tehát ne legyen kijátszható a támogatási rendszer. Ha mégis szerződésszegés történik, akkor viszont kamatostól behajtható legyen a felvett támogatás. Egyébként meggyőződése, hogy az utóbbi években már hozzászoktak a vállalkozások ezekhez a kritériumokhoz, amit a változatlanul élénk pályázói kedv is mutat. A pályázati programot ezért várhatóan hasonló nagyságrendű keretösszeggel a jövő év elején is meghirdetik.