Szili: a december 5-i népszavazás mindenkiben törést okozott

1 perc

2005.12.02. 09:24

Szili Katalin szerint mindenkiben törést okozott a kettős állampolgárságról tartott tavalyi decemberi népszavazás, törést okozott a jó szándék elvitatása is, de a Gyurcsány-kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a határok átjárhatók legyenek.

Az Országgyűlés elnöke erről az újvidéki Magyar Szó című napilapban pénteken megjelent interjújában beszél, amelyben jobbára magánéletéről, a múlt nehéz pillanatairól, gyerekkori balesetéről, politikai pályafutásáról, elhatározásairól és tisztségével kapcsolatos teendőiről nyilatkozik.

Szili Katalin szerint egy politikusnak "ütésállónak" kell lennie, ugyanakkor beismeri, hogy nem tűrt el és nőként is nehezen viselt el a kvalitásaival kapcsolatos megjegyzéseket, a személyét ért becsmérléseket. A politikus asszony megemlíti, hogy Magyarországon a rendszerváltás óta csökkent a nők aránya a parlamenti képviselők között. Egy társadalom fejlettségét az is mutatja, hogy ez az arány hogyan alakul a különböző testületekben és területeken, a mai kihívásokra szerinte a nők fokozottabb érzékenységével könnyebb választ találni. Megemlíti, hogy a közeljövőben javulhat a helyzet, mivel a szocialista pártban van kvóta, amely a nők nagyobb részvételét szolgálja.

A parlamenti elnök rámutat, hogy mivel Szerbia-Montenegró az európai integrációba igyekszik, ennek megfelelően kell biztosítania "az együttélést, egymás megbecsülését is". Szili fontosnak tart minden olyan együttműködést, amely kiküszöböli a konfliktusokat.

Emlékeztet arra, hogy ennek érdekében folyamatos kapcsolatot tart fenn Predrag Markovics szerb parlamenti elnökkel, akivel beindította az úgynevezett toleranciaprogramot. Szili Katalin az interjú végén szól a kettős állampolgárságról tartott tavalyi decemberi népszavazásról.

"Az ominózus népszavazás mindannyiunkban valamelyes törést okozott. Mint ahogy törést okoz a jó szándék elvitatása is. A Gyurcsány-kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a határok átjárhatók, láthatatlanok legyenek. Azok a ízumkönnyítések, amelyek már folyamatban vannak, segíthetnek abban, hogy mindenki - magyarságát megtartva - a saját szülőföldjén is boldogulhasson. A saját megoldásainknak e téren is harmonizálniuk kell az európai elvárásokkal. Fontos, hogy lépésről lépésre olyan megoldásokat keressünk, amelyek az európai léten belül, de az integrációig vezető úton is az együttélést szolgálják. Mindannyiunk számára fontos a magyar nemzeti öntudat megőrzése, különösen ebben a sokszínű Európában" - mondta a Magyar Szónak a magyar Országgyűlés elnöke.