Csökkent a külkereskedelmi hiány

2 perc

2005.09.30. 08:24

A külkereskedelmi termékforgalom első hét havi hiánya 1,495 milliárd euró volt, szemben az egy évvel korábbi 2,602 milliárd euróval - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes számok alapján.

A korábban közölt első becslés szerint a külkereskedelmi deficit 1,51 milliárd euró volt január-júliusban. A KSH jelentése szerint 2005 első hét hónapjában – előzetes adatok szerint – a kivitel volumene 8, a behozatalé 2 százalékkal nőtt 2004 azonos időszakához képest. Az áruforgalmi hiány 370 milliárd forint volt, mintegy 290 milliárd forinttal kevesebb, mint 2004 azonos időszakában.

Az export értéke 6760 milliárd forintot, az importé 7130 milliárd forintot tett ki, ami forintban mérve a kivitelben 6, a behozatalban pedig 1 százalékos folyó áras növekedést jelent az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Az idén az első hét hónapban az export 27,314 milliárd euró volt, 9,3 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, az import 28,807 milliárd eurót tett ki, 4,4 százalékkal emelkedett. Ez forintban mérve a kivitelben 6, a behozatalban pedig 1 százalékos folyó áras növekedést jelent az egy évvel ezelőtti szinthez viszonyítva.

A forint a főbb devizákhoz viszonyítva 4 százalékkal erősödött a bázisidőszakihoz képest, amelyen belül a meghatározó részaránnyal rendelkező euróhoz képest 3, a dollárhoz viszonyítva pedig 7 százalékos felértékelődés volt.

A legnagyobb részarányú árufőcsoport, a gépek és szállítóeszközök volumene exportban 9, importban 4 százalékkal nőtt 2004 első hét hónapjához képest. Azon belül az egyik legfőbb termékcsoport, a villamos gépek és készülékek kereskedelmének értéke kivitelben 6 százalékkal bővült, behozatalban ugyanakkor 5 százalékkal mérséklődött.

Az 590 milliárd forint értékben kiszállított közúti járművek forgalma 9 százalékkal lett nagyobb, behozataluk ezzel szemben 8 százalékkal csökkent, amelynek eredményeként az export értéke mintegy 30 milliárd forinttal meghaladta az importét.

A teljes magyar kivitel közel hatodát képviselő híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek exportértéke 3 százalékkal csökkent a bázisidőszaki szinthez képest, az importé ugyanakkor 11 százalékos növekedést mutat.

Az árufőcsoportok közül a legnagyobb forgalomnövekedés az energiahordozók körében volt: az import volumene 13, az exporté pedig 36 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet. Behozatalban a több mint 16 százalékkal dráguló földgáz mennyisége mintegy 5 százalékkal bővült, a 27 százalékkal magasabb forintárszinten beszerzett kőolaj és kőolajtermékek volumene pedig közel negyedével lett nagyobb.

Az élelmiszerek, italok, dohány árufőcsoport exportvolumene 11 százalékkal, az importét (8 százalék) meghaladó mértékben bővült.

Az agrárjellegű kivitelen belül a gabona és gabonakészítmények értéke harmadával nőtt, ami túlnyomórészt a több mint két és félszeresére bővülő búzaexporttal magyarázható. Az egyenként mintegy 70-80 milliárd forint forgalmat jelentő hús és húskészítmények, valamint a zöldség- és gyümölcsfélék exportja ezzel szemben 8 százalékkal mérséklődött az egy évvel ezelőtti szinthez képest.