Eddiginél részletesebb munkaerőpiaci felmérés indul

1 perc

2005.09.15. 15:25

Az eddigieknél részletesebb munkaerőpiaci felmérést indít a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK) közösen - tájékoztatta az újságírókat csütörtökön Budapesten Csizmár Gábor miniszter.

A most induló felmérés alapján régiókra, megyékre, kistérségekre, ágazatokra bontva meghatározzák majd a keresett szakmákat, a felvenni kívánt dolgozók számát. A felmérés eredményeit novemberben teszik közzé. Az információk így már hasznosíthatók a fiatalok következő évi pályaválasztásánál, az iskolák, képzőintézmények beiskolázási döntéseinél.

Az együttműködés alapján a szaktárca az eddigieknél több, nagy létszámot foglalkoztató céget válogathat a szokásos 5 ezer körüli mintájába, az MKIK ugyanis további körülbelül 3 ezer kisebb vállalkozást keres fel a kérdésekkel. A minisztérium már régóta végzi félévente ezt a felmérést, de nem ilyen részletességgel. 

A 8 ezer cég, intézmény olyan méretű minta, amely alapján igen részletes országos és helyi munkaerőpiaci következtetések vonhatók le. Mindez a munkáltatók és a munkavállalók érdekeit szolgálja, hiszen a képzések, programok a tényleges munkaerőpiaci igények szerint indíthatók.

A kérdőívekkel személyesen keresik fel a foglalkoztatási szolgálat munkatársai a cégeket. Ez lehetőséget ad a munkaügyi intézményrendszer és a vállalkozások közötti kapcsolatépítésre. A felmérés a 2006. végéig szóló időszakra kér munkaerőpiaci információkat, előrejelzést a cégektől, intézményektől, s a kérdőívben a cég gazdasági helyzetére vonatkozó kérdések is szerepelnek.
 
A tárca már megrendelte egy gazdaságkutató intézettől a hosszú távú munkaerőpiaci prognózist is. Ehhez illeszkedik majd a most induló, évenkénti, 8 ezres mintára vonatkozó felmérés. A tervek szerint a munkaügyi kirendeltségek is készítenek majd negyedévente a helyi sajátosságokra koncentráló felméréseket, rövid távú munkaerőpiaci prognózisokat. Ennek próbája megkezdődött. A három időtávú prognózist egymást kiegészítve hasznosítják majd - hangsúlyozta a miniszter.