Nem hozott munkaerődömpinget az EU-bővítés

1 perc

2005.08.10. 15:40

Az Európai Unió tavalyi kibővítése, 10 új tagállam felvétele után nem igazolódtak a félelmek, nem kezdődött meg az olcsó keleti munkaerő nagyarányú beáramlása a gazdag nyugati országokba. Sőt még jobban is jártak azok az országok, amelyek nyitottak az új tagok munkaereje felé.

Egy Brüsszelben nyilvánosságra hozott tanulmány szerint az új tagállamokból érkező munkaerő beáramlása „kezelhető mértékű” maradt azokban az országokban, amelyek teljes mértékben megnyitották munkaerőpiacukat az új tagok előtt ( a britek, a svédek és az írek), ráadásul még gazdasági hasznot is hozott számukra. A briteknél például az új tagállamokból érkező dolgozók 500 millió font extra jövedelmet generáltak, s eközben nem növelték a munkanélküliséget, s nem terhelték a jóléti rendszereket sem.

Ugyanakkor azok az államok, amelyek korlátozásokat tartottak fenn az új tagországokból érkező munkaerőre (például Franciaország és Németország), a munkaerő feketepiacának bővülését kockáztatták, mivel a mégis érkezők feketén dolgoztak, s nem fizettek adót.

A tipikus közép-kelet-európai munkavállaló fiatal, aki család nélkül érkezik, csak korlátozott időtartamra marad, s félreteszi pénzét a hazavitelre.

A tanulmány szerint egyébként az új EU-tagokból a régiekbe érkező munkavállalók aránya jóval a teljes munkaerőpiac egy százaléka alatt maradt.

Az EU-szabályok szerint a tagállamok állampolgárai a szervezeten belül bárhol szabadon munkát vállalhatnának. Az új kelet-közép-európai tagok azonban a felvétel fejében kénytelenek voltak elfogadni, hogy a régi tagállamok még néhány (legfeljebb 7) évig korlátozhatják a szabad munkavállalást.

Bár az Európai Bizottság jövőre értékeli az első két év tapasztalatait, s valószínűleg javasolni fogja a korlátozások feloldását, a döntés a nemzeti kormányok kezében van.