Irán hétfő estétől folytatná az uránium-átalakítást

1 perc

2005.08.01. 07:21

Irán közölte, hogy hétfő este felújítja a nukleáris fűtőanyaggal kapcsolatos tevékenységeket, ha az Európai Unió a Teherán által megjelölt határidőig nem terjeszt elő javaslatokat a diplomáciai zsákutcából való kijutásra.

"A hétfői nap az utolsó, hogy megérkezzék az EU válasza, ha nem jön meg, úgy felújítjuk a munkát az iszfaháni létesítményben" - közölte megjelölt időpont reggelén Hamid Reza Aszefi, a teheráni kormány szóvivője. Az erről szóló levelet az iráni fél elküldte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ).

Az iráni nemzetbiztonsági főtanács vasárnapi ülése után már egy magát megnevezni nem kívánó iráni illetékes közölte, hogy Teherán hétfőn átadja a levelet a NAÜ-nek uránium-átalakító tevékenysége azonnali felújításáról. A hétfő reggeli iráni bejelentés voltaképpen azt jelenti, hogy Teherán egy nappal megtoldotta ultimátuma határidejét.

Az iszlám köztársaság eredetileg vasárnapi határidőt szabott arra, hogy az Európai Unió benyújtsa terveit arra vonatkozóan, milyen gazdasági és politikai ösztönzőket nyújtanak Iránnak, ha lemond vitatott nukleáris programjáról.

A brit külügyminisztérium vasárnapi közleménye szerint a brit, a francia és a német külügyminiszter, valamint az Európai Unió illetékes főmegbízottja az iráni tárgyalóküldöttség vezetőjéhez intézett levelében megerősítette, hogy "egy hét múlva átfogó és részletes javaslatokat küldenek Iránnak" a vitás témakörben. Ez abból a megállapodásból fakad, amely májusban született Genfben a három nyugati ország és Irán képviselőinek tárgyalásain. London egyúttal "szükségtelen és káros" lépésnek minősítette Teherán fenyegetőzését, hogy új európai javaslat hiányában felújítja bizonyos nukleáris tevékenységét.

A dúsított uránium atomerőművekben használható, de nagyfokú dúsítás esetén atomfegyver előállítására is alkalmas. Az EU és az Egyesült Államok azt gyanítja, hogy Irán atomfegyver-arzenált akar kiépíteni, ezért figyelmeztetik, hogy ha Teherán felújítja az urániummal kapcsolatos tevékenységét, az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordulnak, és szankciókat kérnek az iszlám köztársaság ellen. Teherán váltig állítja, hogy atomprogramja békés jellegű, és kizárólag áramtermelés célját szolgálja.