Élet a bankhitelen túl
Nem kis részben az állami szerepvállalásnak és a hazai befektetők megjelenésének köszönhetően egyre több kockázati tőkéhez juthatnak a magyar kis- és középvállalatok (kkv). A finanszírozás e formája azonban számos akadályba ütközhet, és kérdés, a cégek mennyire tudják kihasználni a nagyobb választékot.
Magyarországon a GKI Gazdaságkutató Rt. 2004-ben készített felmérése alapján a kis- és középvállalkozások (kkv) mintegy negyede igényelne kockázati tőkét, amennyiben erre lehetősége nyílna. A kockázati tőkések által elvárt - nem ritkán 20 százalék feletti - hozamot ugyanakkor reálisan a cégek legnagyobb része nem képes teljesíteni.
A kockázati tőke csak korlátozottabb mértékben képes a kkv-k finanszírozásához hozzájárulni, a finanszírozási források között továbbra sem játszhat domináns szerepet. Jelentősége ugyanakkor a finanszírozásban betöltött szerepénél jóval nagyobb, a vállalati fejlesztésekben gyakran katalizátor szerepet tölt be.
Kis cégek és az állami finanszírozás
Kockázati tőkebefektetések a cégek életciklusa szerint (2002-2004) © Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület |
A kisvállalkozások számára jelentős korlátot jelent továbbá az is, hogy méretgazdaságossági okokból még a legkisebb befektetéseket megvalósító kockázati tőkebefektetők sem nyújtanak 50 millió forintnál kevesebb tőkét, ezen kisebb cégekre koncentráló alapok pedig javarészt valamilyen nem hagyományos iparágra specializálódnak.
Jelentősen növeli ugyanakkor a kockázati tőke bevonásának esélyét a fejlesztés nagy tőkeáttétele, hiszen így az alacsonyabb, de biztosabb hozammal kecsegtető fejlesztésünk a tőkére vetítve mindjárt magasabb hozammal, viszont magasabb kockázattal is rendelkezik. Előny ilyenkor, hogy a nagy tőkeáttétel következtében a kockázati tőke magasabb hozamelvárása nem állítja megoldhatatlan feladat elé a céget.
A hagyományos ágazatok problémáira jelentenek megoldást az állami finanszírozású befektetők. A Magyar Fejlesztési Bank Rt. (MFB) KKV Fejlesztési Tőkebefektetési Programja jellemzően a piacon működő kockázati tőkebefektetők által kevésbé preferált hagyományos iparágak számára nyújt egyfajta kockázati tőkefinanszírozást az 50–500 millió forintos tartományban, a szintén állami tulajdonú Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt. pedig a 10-100 millió forintos tartományban, mindkettő a kockázati tőkealapokénál jóval kedvezőbb elvárt hozammal.
A kockázati tőkebefektetők igazi spektrumába napjaink sláger-ágazatai tartoznak. Nem feltétlenül a számítástechnikára vagy a biotechnológiára kell gondolni: a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület által készített 2002-2004-es összesített ágazati megoszlásban a kommunikáció, a szolgáltatások, vagy a szállítmányozás is jelentős részt képvisel.
Kockázati tőkebefektetések iparági eloszlása (2002-2004) © Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület |
Itt is igaz az, hogy az 50 millió forintnál kevesebb forrást igénylő cégek számára igen nehézkes a forrásszerzés, ezen nagyságrendet külföldön az úgynevezett "üzleti angyalok" biztosítják, akik jellemzően tehetős magánszemélyek. Ez a réteg Magyarországon is kialakulóban van, ennek szervezésében jelentős szerepet képvisel az Üzleti Angyal Klub.
Megjelent a hazai tőke
Kiemelkedő jelentőségű az, hogy már a hazai magánnyugdíj-pénztáraknak is van lehetősége közvetett kockázati tőkebefektetésre, hiszen eddig a Magyarországon működő kockázati tőkealapok jellemzően külföldi intézményi befektetők finanszírozásával működtek.
Ezzel egy olyan hazai forrás nyílik meg a kockázati tőkealapok számára, amely egyrészt lehetővé teszi a kockázati tőke kínálatának további növekedését, másrészt a hazai viszonyok teljesebb megértése következtében esetenként nagyobb kockázatot vállal vagy kisebb hozamot vár el egy külföldi tőkebefektetőnél.
A hazai finanszírozású alapnak további előnye, hogy a magyar gazdasághoz több ponton kötődik, és így olyan cégek is a látókörébe kerülhetek, amelyek mások figyelmét elkerülik.
A kockázati tőke kínálatának növekedése összességében tehát a piaci szereplők diverzifikálódását hozza magával, amely egyrészt a befektetési spektrum (mind a kisebb mind a nagyobb ügyletek felé történő) kitolódását, másrészt a hagyományos iparágak felé történő elmozdulását jelenti.
Mind a kisebb befektetések, mind a hagyományos ágazatok felé történő elmozdulásban jelentős szerepet játszanak az állami finanszírozású befektetők. A magyar piac fejlettségét jelzi az a tény, hogy az elmúlt években már nem a kockázati tőke, hanem egyre inkább a kiemelkedő növekedési potenciállal bíró cégek jelentik a szűk keresztmetszetet.