Észak-Korea állítólag rakétát lőtt ki a Japán-tengerre

1 perc

2005.05.01. 11:49

Az amerikai hadsereg arról tájékoztatta Japánt, hogy Észak-Korea vasárnap reggel rövid hatótávolságú rakétát lőhetett ki a Japán-tenger irányába. Washington egyúttal figyelmeztette szövetségeseit, hogy Észak-Korea föld alatti nukleáris kísérletet hajthat végre.

A rakétakilövés híréről a Kyodo japán hírügynökség számolt be meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva, s közölte az NHK japán televízió is. A televízió tudni vélte, hogy a rakéta száz kilométerre hatolt be a Japán-tenger fölé.

A jelentések szerint az amerikai hadsereg a japán nemzetvédel-mi ügynökségnek (védelmi minisztérium) adta át az információkat, amelyeket a tokiói kormány igyekezett megerősíteni. Bécsben névtelenséget kérő diplomaták szombaton közölték: az Egyesült Államok arra figyelmeztette szövetségeseit, hogy Észak-Korea föld alatti nukleáris kísérletet hajthat végre júniusban. Az információt részben műholdas felvételek alapján gyűjtötték össze.

A bécsi központú Nemzetközi Atomenergia-ügynökséghez (NAÜ) közelálló tisztviselő úgy nyilatkozott: nincs tudomása arról, hogy Washington tájékoztatta volna a NAÜ-t legújabb aggodalmairól. Az amerikai figyelmeztetés tükrözi azt az erősödő amerikai félelmet, hogy Észak-Korea lépéseket tesz atomfegyver kifejlesztésére, miután dél-koreai jelentések szerint Phenjan leállította a jongbjoni központ öt megawattos reaktorát. Ez arra utalhat, hogy össze akarják gyűjteni benne az atomfegyverhez használatos plutóniumot.

Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettes figyelmeztette Észak-Koreát: egy nukleáris kísérlet tovább bonyolítaná a Phenjan nukleáris programjáról folyó, jelenleg felfüggesztett hatoldalú tárgyalásokat. A két Korea, az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország részvételével folyó pekingi megbeszélések három forduló után tavaly júniusban holtpontra jutottak.

Az amerikai hírszerzés szerint Észak-Koreának néhány atombombája lehet, továbbá olyan, még nem tesztelt két és három fokozatú rakétái, amelyek képesek elérni az Egyesült Államok területét.