Az ORTT Panaszbizottsága elmarasztalta az ATV-t

1 perc

2005.01.28. 08:40

Az eljáró tanács szerint az ATV hírösszefoglalójában a népszavazással kapcsolatban használt „elutasító végeredmény” kifejezés megtévesztő. A Klubrádióban elhangzott, Wass Albertet és a jobboldal kulturális színvonalát negatívan értékelő véleményt ugyanakkor a Panaszbizottság nem találta gyűlöletkeltőnek.

Az Országos Rádió és Televízió Testület Panaszbizottságának 4. számú eljáró tanácsa állampolgári bejelentésre megvizsgálta a Magyar ATV január 9-i hírösszefoglalójában a tavaly december 5-i kettős népszavazással kapcsolatban elhangzott „… mindkét kérdésben elutasító végeredmény született”-kijelentést és megállapította, hogy az sérti az eseményekről nyújtandó tényszerű tájékoztatás törvényi követelményét – áll a Panaszbizottság pénteki közleményében. „A 2004. december 5.-i ún. kettős névszavazás jogi értelemben ugyanis kizárólag az „eredménytelen” jelzővel illethető és semmi esetre sem az „elutasító” jelzővel.” – írja a közelmény. A népszavazásról szólva az „elutasító végeredmény” szóösszetétel használatát a Panaszbizottság megtévesztőnek tekinti, amely azt a hamis látszatot kelti, hogy a népszavazáson feltett kérdésekre a lakosság nagy számban valóban elutasító választ adott volna, amely jelen esetben nem igaz.

Ugyancsak január 9-én, a Klubrádió „Hétzáró” című műsorának egyik vendége Wass Albertet és a jobboldal kulturális színvonalát negatívan értékelte, a műsorvezető pedig semmit nem tett a panaszos által gyűlöletbeszédnek tartott kijelentések kompenzálására. Az eljáró tanács szerint azonban a kifogásolt műsorban megszólaltatott irodalmi szerkesztő esztétikai és lelkiismereti kérdésekkel kapcsolatban elmondott véleménye nem minősül a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény által a rádió- és televízió-műsorokban tiltott gyűlöletbeszédnek. Egy műsorban elhangzó vélemény nem minősül a médiatörvény által tiltott gyűlöletbeszédnek pusztán azért, mert az esetlegesen megfogalmazott bírálat éles – írja a Panaszbizottság közleménye. Az eljáró tanács végül hangsúlyozza, hogy az esztétikai és lelkiismereti kérdésekben való állásfoglalás kiemelten védett részét képezi a szólás szabadságának.