Draskovics: jövőre 4,7 százalékos deficit
A pénzügyminiszter 2005-ben éves átlagban 4,5 százalékos inflációt vár az idei 6,8 százalékos pénzromlás után, és véleménye szerint az uniós normák szerinti következő évi államháztartási deficitet nem növelik a módosító javaslatok, a GDP-arányos államháztartási deficit 4,7 százalék lesz. A Fidesz szerint azonban a jövő évi költségvetés a lemaradás büdzséje lesz.
Draskovics a 2005. évi büdzséhez beadott javaslatokról szóló zárószavazást megelőzően közölte, hogy a nyugdíjreform hatását is figyelembe véve a 2005. évi deficit korrigált száma uniós normák szerint 3,8 százalék, az elsődleges egyenleg pedig lényegében egyensúlyban lesz. Úgy vélte, a gazdasági növekedés kiegyensúlyozott lesz, és 2005-ben 4 százalék körüli szintet ér el.
A pénzügyminiszter szerint a jövő évi büdzsé abba az irányba mutat, hogy 2008-ra megteremthetőek lesznek az euró bevezetésének feltételei.
A tárcavezető szerint az elmúlt hetekben folyt vita nyomán sok minden változott a költségvetésben, az alapvető célok azonban nem. Változatlanul az elsődleges prioritások között szerepel a munkahelyteremtés, a beruházásösztönzés, az adócsökkentés, az infrastruktúra fejlesztése.
"A kormány is támogatott bizonyos módosításokat, köztük az önkormányzati körbe eső változtatásokat, amelyek révén bizonyos normatívák nőnek és a közoktatás helyzetét javítják" - közölte, hozzátéve: változatlan az a kormányzati szándék, amely a kistérségek, kistelepülések együttműködésének előmozdítását kívánja elérni. Mint mondta, a kormány által is támogathatónak ítélt változtatások révén némileg nőnek a szociális ellátásokra, a sportra, az útfejlesztésre fordított összegek.
Draskovics szerint az ellenzéki javaslatok mintegy 800 milliárd forintos költségvetési kihatással jártak volna. Jelezte: megérti, hogy az ellenzék is szeretne bizonyos területekre több pénzt fordítani, azt azonban felelőtlen magatartásnak vélte, hogy egy-egy javaslat esetén kétszer-háromszor vagy többször is ugyanazt a fedezetet tartották alkalmasnak a többletforrás alapjául.
Az autópálya-építésről a miniszter elmondta: a sztrádák az eredeti tervek szerint 2006-ban el fognak érni Debrecenig, Szegedig, Nyíregyházáig, Dunaújvárosig és folytatódik az M6-os további építése is.
A kettős állampolgárság költségvetési hatásait feszegető kérdésre közölte: ha a népszavazás eredménye révén olyan döntés születne, amely megnyitja a lehetőséget, hogy Magyarországon telepedjenek le a határon túl élő magyarok, akkor az vélhetően összességében rontja a járulék- és adófizetők helyzetét.
A jövő évi költségvetés továbbra is a lemaradás büdzséje lesz, mivel az eddig elfogadott módosító indítványok közül egyik sem változtatja meg a javaslat tartalmát - mondta Varga Mihály (Fidesz) keddi sajtótájékoztatóján. Mint fogalmazott, az elfogadott módosítások, amelyek "némi érzéstelenítést, vagy szépségtapaszt akarnak rakni a fájdalmas vágásokra", nem javítanak a magyar gazdaság 2005. évi kilátásain.
Varga Mihály szerint a pénzügyminiszter jövő évi inflációra, hiányra és növekedésre vonatkozó kijelentései megalapozatlanok. Szerinte a legfrissebb adatok szerint 2005-ben rosszabb gazdasági forgatókönyvre kell felkészülni. A politikus közölte, hogy ebből a szempontból sem az infláció, sem az államháztartás, sem pedig a növekedés tekintetében nem osztják Draskovics György optimizmusát.
"Jobb lenne tehát, ha az elmúlt napok gazdálkodj okosan játéka után a miniszter úr komoly munkához látna, és felkészítné a magyar államháztartást, a magyar költségvetést arra, hogy 2005-ben bizony nehezebb esztendőre kell számítani" - mondta Varga Mihály.