Tűzszüneti ajánlatot tehet az ETA
A Baszk Haza és Szabadság (ETA) feltehetően rövid időn belül tűzszüneti ajánlattal fog előállni abban a reményben, hogy tárgyalások útján politikai engedményekre bírja rá a Spanyolország északi részén fekvő baszk térség számára a hivatalba lépő szocialista kormányt.
Kepa Aulestia baszk író, aki az El Correo és a La Vanguardia című újságokban megjelent cikkeiben többnyire a baszk szakadár szervezettel foglalkozik, szintén úgy vélekedett, hogy "az ETA mindig tudta, hogyan húzhat hasznot az ilyen alkalmakból...Nagyon meggyengült és stratégiai okból, a hosszú távú megoldást keresve szüksége van a tűzszünetre" - tette hozzá.
A kínálkozó alkalom a jövő hónapban esedékes kormányváltás, amikor az ETÁ-val szemben a kemény kéz politikáját folytató, konzervatív José María Aznar miniszterelnök átadja a hatalmat a március 14-i parlamenti választásokon meglepetésszerű győzelmet arató, szocialista José Luis Rodríguez Zapaterónak.
A leendő kormányfő azonban máris elutasította az ETA béketárgyalásokra tett ajánlatát, mondván: csakis azzal hajlandó beérni, ha a szakadár szervezet nyíltan lemond az erőszakról. Zapatero hétfőn leszögezte, hogy a spanyolok túlnyomó többségéhez hasonlóan ő maga is csak egyetlen közleményt vár az ETA részéről: olyat, amelyben az ETA lemond az erőszak alkalmazásáról. Az ETA múlt vasárnap hozta nyilvánosságra tárgyalási ajánlatát, bátor gesztusokra ösztönözve a spanyol kormányt.
A José Maria Aznar vezette eddigi, konzervatív kormány először az ETÁ-t tette felelőssé a parlamenti választások előtt három nappal elkövetett, 190 emberéletet követelő madridi robbantássorozatért. A nyomozás eredményei alapján a rendőrség most azt feltételezi, hogy az al-Kaida terrorhálózathoz kötődő iszlám szélsőségesek állhatnak a merényletek hátterében.
A főbb spanyol politikai pártokhoz hasonlóan a választásokon győztes Spanyol Szocialista Munkáspárt is aláírta korábban azt a nyilatkozatot, amelyben kizárják, hogy tárgyalásokba bocsátkoznának a terrorszervezetnek minősített ETÁ-val.
Az ETA mintegy 840 embert ölt meg a független baszk állam megteremtéséért évtizedek óta folytatott harca közben. A szervezet Spanyolország északkeleti és Franciaország délnyugati részén alakítaná meg a független baszk államot.